Hafta sonu sokağa çıkma yasağı gelecek mi - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Kasım 2020 Çarşamba

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı gelecek miSağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün sosyal medya hesabından üst üste yeni tip koronavirüs (Covid-19) uyarı paylaşımları yapmaya başladı. 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilen illerin sayısı Ankara ve İstanbulla beraber 17ye yükseldi. İzmirde günlük vaka sayısının 2000e dayandığı iddia edildi. Tüm bunların ardından hafta sonunda sokağa çıkma yasağı geleceği iddia edildi. 

Şu anda hasta olacaksınız… Şu anda bulaştırıyorsunuz…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önce “Şu anda, pek çok kişi, kurallara uymadığı için, birkaç gün içinde COVID-19 hastası olacak” mesajını paylaştı. Koca kısa bir süre sonra da “Şu anda, taşıyıcı olan pek çok kişi, kurallara uymadığı için, virüsü başkalarına bulaştırıyor” paylaşımı yaptı. Kocanın bugünkü üçüncü paylaşımı ise şu uyarıyla yeni yasakların sinyalini verdi:

“SALGINDA HAYAT ZOR. İşyerleri, ulaşım, pazar yerleri, günlük hayat, ileride bir gün salgın olacağı düşünülerek planlanmadı. Mücadeleyi tüm zorluklara rağmen vereceğiz. Elimizden gelenin en iyisini yaparak. Kurallarla kayıpları en aza indirelim.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın son paylaşımı ise “SİZDEN, SADECE, ELİNİZDEN GELENİ YAPMANIZI İSTİYORUM. Daha fazlasını değil. Kendinizi maskeyle korumaya alın. Mesafe kuralına uyabilmek için çaba gösterin. Virüs, burun yoluyla daha kolay bulaşıyor. Maske koruma sağlayacak şekilde takılırsa risk çok azalır.” şeklinde oldu.

17 şehirde 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı

Uyarılara rağmen sokaklar dolup taşmaya, önlemler yokmuş gibi davranılmaya devam edilince İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 17 şehirde 65 yaş üstü vatandaşalar sokağa çıkma yasağı getirildi. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Erzincan, Bartın, Gaziantep, Uşak, Kütahya, Balıkesir, Isparta, Erzurum, Bolu, Çankırı, Bilecik, Denizli ve Kahramanmaraşta 65 yaş üstüne belli saatler dışında sokağa çıkmak yasak.

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı mı var?

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı mekanlardaki kalabalıklar ve ev ziyaretleri sonucu koronavirüs vakalarındaki artış tedirgin ediyor. 14-15 Kasım tarihlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceği öne sürüldü. Ancak hafta sonu sokağa çıkma yasağına dair İçişleri Bakanlığından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. (İnternethaber)

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bankadan müşterilerine yazılı uyarı! 24 Aralık’tan itibaren değiştirilecek!

QNB Finansbank müşterilerini yazılı olarak bilgilendirme mesajı ile uyardı. Yaptığı açıklamasında 24 Aralık tarihinden itibaren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.