16 Temmuz 2020 Perşembe

Gümüş Yorumları / Noor Menkul


Gümüş (XAG/USD); Eylül 2019’da en yüksek 19.65 sent gören gümüş 2020 yılında kardeş emtia altından aldığı destek ve ekonomik toparlanam beklentileri ile iki kez 19.00 seviyesine doğru hareket yaptı. Ancak bu seviye geçilemedi ve Haziran gümüş için düzeltme ve dinlenme dönemi oldu. Sene başından bu yana gümüş ETF (borsa yatırım fonları) ile yatırımcı ilgisi devam ediyor.

Vadeli piyasalardaki fon pozisyonlarının ise bir miktar geri çekilme sonrasında geçtiğimiz iki haftada tekrar artıya döndüğünü görüyoruz. 2008 krizi sonrasında altın ve gümüş fiyatları piyasanın likite dönme ihtiyacı ile bir süre satışlara yenik düşmüş sonrasında hızlı bir yükseliş yaşamıştı. Bu dönemin şartları farklı hem düşüş hem yükseliş 2008 krizine kıyasla daha ılımlıydı. Ancak tekrar bir likidite sıkışıklığı yaşanmadığı ve Dünya ekonomisinin toparlanma eğilimine girdiği pozitif senaryoda aynı zamanda endüstriyel metal olan gümüş piyasasına yatırımcı ilgisi sürebilir.

Teknik olarak, bu hafta gümüş fiyatları 17.65 sent üzerinde kalabilirse 18.20 ara direnç olmak üzere 18.80 direnç seviyesi tekrar test edilebilir. Aşağıda 17.20 desteği altında 60 günlük üssel hareketli ortalama 16.88 önemli direnç olarak görülüyor. Bu seviye altında gümüşte yükseliş trendinin yara almış olacağını söyeleyebiliriz.

Kaynak: Noor Menkul Haftalık Bülten

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörlerden Haberler – (13.07.2020)

*Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye’deki üretimi başladı Abdi İbrahim ile Novelfarma arasında yapılan iş birliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir