Göbek ve Bel Bölgesinde Biriken Yağların Neden Olabileceği 5 Rahatsızlık - Vatan Kocaeli Gazetesi
21 Ekim 2020 Çarşamba

Göbek ve Bel Bölgesinde Biriken Yağların Neden Olabileceği 5 Rahatsızlık


Sağlıklı bir yaşam için düzgün beslenme ve egzersizin önemli olduğunu sık sık duyuyoruz. Doktorlar özellikle her gün düzenli egzersizin kardiyovasküler rahatsızlıkları önleyebileceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra bel ve göbek çevresinde biriken yağların da tehlikeli olduğu vurgulanıyor. Uzmanlara göre kilosu olması gerekenin iki kat ve üzerinde olan kişilerde ölüm riski sağlıklı kiloda olanlara göre 12 kat artıyor. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişiler fazla kilolu kabul ediliyor. Doktorlara göre ise bu sağlığınız için tehlikeli olabilir. Özellikle göbek ve bölgesinde biriken yağların neden olabileceği 5 rahatsızlığı yazdık.

1. Diyabet riski


Göbek ve bel bölgesinde aşırı derecede yağ birikmesi, iç organlarınızın da yağlanmasına neden olabilir. Özellikle karaciğeriniz yağ dokusu ile kaplandığında, kan şekerini yeterince iyi işleyemez. Bu nedenle de karaciğerde işlenemeyen şeker kan dolaşımında tutulur. Bu durum şeker hastalığına neden olabilir. Diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığı da pek çok farklı hastalığı tetikleyebilir.

2. Yüksek metabolik sendrom riski

göbek
Metabolik sendrom, kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini artıran bazı risk faktörlerinin bir arada bulunduğu tehlikeli bir tablo. Metabolik sendrom, göbek ve bel çevresinde fazla yağların birikmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bu tip bir sendrom ise sizi diğer hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir.

3. Kanser riski


Yeni yapılan bir çalışmaya göre göbek bölgesinde biriken yağlardan salınan bir tür protein, kanser riskini artırabiliyor. Çalışmalar bu protein türünün kanserli olmayan hücreleri kanserli hücrelere dönüştürebileceğini ve tümör büyümesine neden olabileceğini gösterdi.

4. Kalp ve damar rahatsızlıkları riski


Karın bölgesindeki visseral yağ hücrelerinin, kan damarlarını daraltabilen ve yüksek tansiyona neden olabilen proteinler üretebildiği kanıtlandı. Ayrıca, bu proteinler arterlerin tıkanmasına ve vücudun inme ya da kalp krizine karşı savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve yüksek oranda yağ içeren beslenme şeklinden kaçınmak şart.

5. Demans riski


Demans zihnin yitirilmesi anlamına geliyor. Bir araştırmaya göre, karın bölgesinde fazla yağ biriken kişilerde demans gelişme olasılığı yüksek. Kadınlarda ise bu oran erkeklere göre 3 kat daha fazla.

Kaynak: 1

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ticari taksi sürücülerine salgın eğitimi verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ticari taksi sürücülerine salgın eğitimi verdi

Kovid-19 salgınına yönelik alınan tedbirler devam ederken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ticari taksi sürücülerine salgın eğitimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir