Ford Otosan Hisse Önerisi / Yatırım Finansman - (15.10.2020) - Vatan Kocaeli Gazetesi
29 Ekim 2020 Perşembe

Ford Otosan Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (15.10.2020)


Tavsiye: Endeks Üzeri Getiri

Önceki: Endeks Üzeri Getiri
Hedef Fiyat: TL120.00
Hisse Fiyatı (15-10-2020): TL92.75
Getiri potansiyeli: 29%

3Ç Tahminleri: Yurtiçi satışlarda ve EUR/TL’de yaşanan artış ile beraber güçlü sonuçlar bekliyoruz. Ford Otosan’ın 3Ç sonuçlarında yurtiçi satışlardaki artış, EUR/TL’nin yükselişi sonucu artan ortalama araç fiyatları ve ihracat gelirlerinden kaydedilmesi olası kur farkı gelirlerinin desteği ile güçlü net kar artışı görmeyi bekliyoruz. 3Ç’de EUR/TL kuru yıllık bazda ortalama %34 yükselmişken, yurtiçi satışlar yıllık bazda 3 kata yakın artış kaydetmiştir. İhracat satışları %24 gerilese de, toplamda cironun %45 artışla 13,5 milyar TL olarak gerçekleşmesini tahmin ediyoruz. Cironun içinde daha yüksek kar marjına sahip yurtiçi satışların payının yükselmesiyle, geçen sene aynı dönem %8.7 seviyesinde olan FAVÖK marjının %10.0 seviyesine yükselmesini bekliyoruz. Net kar tahminimiz ise kur farkı gelirlerinin de desteğiyle yıllık %124 artışla 1.014 milyon TL seviyesindedir.

İhracatta toparlanma hız kazanıyor. Ford’un Avrupa’da hafif ticari araç satışları binek otoya göre daha az etkilenmiş olup, özellikle internet üzerinden perakende satışların büyüme trendinin uzun dönemde büyümeye devam etmesiyle bu kanalda kullanılan ticari araçlara olan talebin büyüme trendinin devam etmesini bekliyoruz. Avrupa pazarında gözlenen toparlanmanın da etkisiyle, Eylül ayında Ford Otosan’ın ihracat adetleri yılın en yüksek seviyesine ulaşmış ve 29 bin adet seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece ilk 8 ayda %40 daralan ihracatın küçülme hızı yıllık bazda daralma %8’e gerilemiştir. Mevcut tempo ile şirketin sene sonu için koyduğu 230-240 bin adetlik ihracat tahmininde bir miktar yukarı yönlü risk oluşabileceğini düşünüyoruz.

Ford-VW arasındaki işbirliği Ford Otosan’a ilave kapasite getirebilir. Haziran ayında Ford ve VW küresel işbirliklerini genişleterek hafif ticari araç segmentinde 1 ton sınıfında ortak proje yürüteceklerini duyurmuştu (Ford Custom ve VW Transporter modelleri). Açıklamada bu projede aracın Ford tarafından her iki marka için üretileceği belirtilirken, Ford Custom modelinde tek üretici konumunda olan Ford Otosan’ın bu proje kapsamında yeni nesil modelin de üretimini yapması beklenmektedir. Custom modelinde mevcut durumda 180 bin adet olan yıllık üretim kapasitesi, VW’nin de eklenmesiyle 100 bin adet artışla 280 bin adete çıkabileceğini tahmin ediyoruz (FROTO’nun toplam kapasitesinde yaklaşık %22 artış).

Hedef Fiyatımızı 114 TL’den 120 TL’ye revize ediyoruz. FROTO için Endeks Üzeri Getiri tavsiyemiz devam ederken, yeni hedef fiyatımız %29 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hissenin 2021 tahminlerimize göre F/K ve FD/FAVÖK çarpanları sırasıyla 8.4x ve 6.7x seviyesindedir. Yurtiçi pazardaki vergi artışlarından etkilenmeyen ticari araç segmentindeki güçlü konumu, AB pazarlarında internetten satış kanalının devamlı büyümesiyle desteklenen ticari araç talebi ve VW ile yapılacak olası anlaşmadan gelecek ilave ölçek ekonomisi FROTO’nun büyüme hikayesini destekleyen temel unsurlardır.

Kaynak: Yatırım Finansman

En Güncel Migros Bira Fiyatları 2020
Migros Viski Fiyatları 2020
Migros Tekila Fiyatları 2020
Migros Likör Fiyatları 2020
Şarap Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Likör Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Şampanya Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Rom Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Cin Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Listesi
Tekila Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Votka Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Bira Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Listesi
Viski Fiyatları Güncel 2020 Zamlı Liste
Rakı Fiyatları 2020 Güncel Zamlı Listesi
2020 Ekim Alkol ürünlerinden alınan ÖTV’nin zamlanması sonrasında güncel alkol fiyatları! Rakı, bira, viski ne kadar kaç TL oldu?

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir