Finans Dışı Sektörler - 1Ç20 Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Finans Dışı Sektörler – 1Ç20 Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım


2020 ilk çeyrek finansallarının açıklanması sonrasında halka açık şirketlere yönelik;

• Gelir
• Operasyonel karlılık
• Net kar
• Finansal rasyolar
• Yılbaşından bugüne ve bilanço sonrası hisse performansları

gibi finansal verilere ilişkin hazırladığımız raporumuz ekte sunulmuştur.

(Bankalar, yatırım kuruluşları, holdingler, spor kulüpleri, sigorta şirketleri, yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, leasing ve faktöring şirketleri inceleme kapsamına alınmamıştır.)

 Borsa İstanbul’da birinci çeyrek bilanço sezonu geride kaldı. Şirketlerin sektörel bazda; ciro, FAVÖK ve net kar kalemlerinin geçen yılın ilk çeyreğine göre performanslarını ve bilançoların hisse fiyatlarına etkilerini inceledik. (Bankalar, holdingler, yatırım kuruluşları, yatırım holdingleri, sigorta şirketleri, yatırım ortaklıkları, spor kulüpleri, leasing ve faktöring şirketleri inceleme kapsamına alınmamıştır.)

 Buna göre 1Ç20’de inceleme kapsamındaki 255 şirketin toplam satış gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,4 artarken, aynı dönemde toplam FAVÖK’te artış %1,4 seviyesinde gerçekleşti. 255 şirketin toplam net karı ise yıllık bazda %81,7 azaldı.

 Dayanıklı tüketim, otomotiv, gıda & perakende ve sağlık sektörü toplam net kara en fazla katkı veren sektörler olurken, savunma sanayii sektörü şirketlerinden Aselsan da yüksek net kar kaydetti (ASELS net kar 1Ç19: 629 mn TL, 1Ç20: 920 mn TL).

 Havacılık, petrol & gaz, demir-çelik ve inşaat sektörleri ise toplam net kara olumsuz etki eden sektörler oldu. Bu sektörlerde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik ve Enka İnşaat gibi büyük ölçekli şirketlerin net karlarında görülen sert düşüşler toplam net karın %81,7 düşmesine neden oldu.

– THYAO net kar 1Ç19: -1.253 mn TL, 1Ç20: -2.023 mn TL
– TUPRS net kar 1Ç19: -375 mn TL, 1Ç20: -2.265 mn TL
– EREGL net kar 1Ç19: 997 mn TL, 1Ç20: 300 mn TL
– ENKAI net kar 1Ç19: 835 mn TL, 1Ç20: -700 mn TL

 KOVİD-19 salgınının etkilerini nispeten az gördüğümüz bu çeyrekte dahi, sektörel bazda ayrışma dikkat çekici. İkinci çeyrekte, ilk çeyreğe göre daha sert farklılıklar görmeyi bekliyoruz ancak bu beklentilerin büyük ölçüde hisse fiyatlarının içinde olduğunu düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Vakıf Yatırım

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye için Yıkıcı Deprem Büyüklükleri! Binalar En Fazla Kaç Şiddetinde ki Depreme Dayanabilir? Uzmanlar Yanıtladı

İzmir’de yaşanan 6.6 büyüklüğünde ki deprem ve bu depremde binaların yıkılmasının ardından vatandaşlar kendi binaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.