7 Temmuz 2020 Salı

Evde Bakım Maaşı Kaç Lira, Şartlar Neler? 2020 Evde Bakım Parası Yatan İller? Evde Bakım Maaşı Zamlanacak Mı?


Evde bakım maaşı devlet tarafından vatandaşlara ödenen desteklerden birisi. Muhtaç yaşlı ve engellilere, bakımlarında destek olmak için verilen sosyal nakdi yardım (evde bakım maaşı) her ay hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. E-Devlet üzerinden sorgulanan evde bakım aylığı için süreci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürütüyor. Peki evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım aylığına nasıl başvurulur, şartlar neler?

2020 yılında evde bakım maaşlarına zam geldi. 2019 yılında 1.384 lira tutarındaki evde bakım desteği, 2020 yılında 1.460 liraya yükseltildi.

Alacağınız maaşları Ziraat Bankası üzerinden SMS ile veya E-Devlet kapısından sorgulayabiliyorsunuz. E-Devlet’in ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’ ekranından evde bakım aylığı hak sahiplerince sorgulanabiliyor.

* SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,
2) Bakıma muhtaçlık kriteri,
3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Evde bakım aylığı ne kadar? 2020 Temmuz’da zam olacak mı?

Yüz binlerce kişinin faydalandığı evde bakım aylığı son zam ile 1460 TL oldu. Temmuz ayı ile beraber yeniden zam alması ve yaklaşık 1524 TL olması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Tokat
Kırklareli
Hatay
Antalya
Bolu
Edirne
Aksaray
Samsun
Sakarya
Ordu
Afyonkarahisar
Giresun
Diyarbakır
Karabük
Çanakkale
Adıyaman
Osmaniye
Zonguldak
Balıkesir
Uşak
Denizli
İstanbul
Ankara
Konya
Bilecik
Şanlıurfa
Isparta
Bursa
Adana
Kayseri
Manisa
Düzce
İzmir
Sivas

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kuran Kursu Öğreticisi, İmam, Müezzin ve Vaizlerin 2020 Temmuz Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 Ocak ayında %4 zam alan  imam, müezzin ve vaizler yine 2020 Temmuz ayında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir