Ev Hanımlarının Emeklilik Başvuru Aşamaları - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Kasım 2020 Perşembe

Ev Hanımlarının Emeklilik Başvuru AşamalarıHükümetin yeni düzenlemesi ile ev hanımları artık sigorta başlangıçları olmasada kolaylıkla belirlenen şartları sağlamaları durumunda emeklilik hakkı elde edebilecek.

Geçtiğimiz yıllarda ev hanımları sadece yemek yapıp çocuk bakması olarak nitelendiriliyordu. Son yıllarda bu algı değişti ve ev hanımlarının da emekli olabilmesine imkanlar tanındı.

Emeklilik hayali kurmalarına rağmen genç yaşta emeklilik başlangıcı olmayan ev hanımları evlendikten sonrada bir sektörde çalışmamış olmaları sebebiyle eski düzenlemeye göre emeklilik hakkını elde edemiyordu.

Yeni düzenlemeler ile birlikte ev hanımları da (sigorta başlangıçları olmasa dahi) emekli olabilecekler. Ev hanımlarına emeklilik için düzenleme geliyor. Hiç sigorta girişi olmayan kadınlara da SGK prim ödemesi ile emeklilik kapısı açılacak.

EMEKLİ OLMAK İSTEYEN EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLACAK?

Daha önce bir sigorta girişinin olmaması, SGK ile bir bağın olmaması

En az 25 yıldır evli olmak (1995 yılı ve öncesi)

50 yaşı doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinde doğmak)

18 yaşından büyük olmak

Yaşlılık ve malullük maaşı almamak

Herhangi bir gelire sahip olmamak (Gelir vergisinin olmaması)

Gelir vergisinin olmaması maddesinde gayrimenkul üzerinden kira alıyor olmamak şartı aranıyor. Ancak bu şart, kendi çabaları dahilinde yani; el işi, bahçe işi gibi uğraşlar yoluyla para kazanmayı kapsamıyor.

Vatan Kocaeli Gazetesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TRT1 Acemi Anneler 29.Bölüm Son Bölüm İzle!

TRT1’in hafta içi her gün yayınlanan dizisi Acemi Anneler 29.Bölümü ile ekranlara geliyor. 26 Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.