Ertuğrul Bey ne zaman ve nasıl öldü? Kuruluş Osman Ertuğrul Bey Tamer Yiğit diziden ayrılıyor mu? - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

Ertuğrul Bey ne zaman ve nasıl öldü? Kuruluş Osman Ertuğrul Bey Tamer Yiğit diziden ayrılıyor mu?Ertuğrul Bey ne zaman ve nasıl öldü? Kuruluş Osman Ertuğrul Bey Tamer Yiğit diziden ayrılıyor mu?

 

Osman Bey’in abbası Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izlemiştir.

Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşatmıştır.

Ertuğrul Gazi, idaresi altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir şahsiyetti.

Söğüt’teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi’yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağlayan Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etmiştir.

Osman Gazi 1299 yılında, merkezi Söğüt olan Osmanlı Beyliği’ni kurmuştur.

Söğüt’te vefat eden Ertuğrul Gazi’nin, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır. Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer almaktadır.

 

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Baraj dizisi 15. bölüm full izle! FOX TV ile Baraj dizisi 15. Bölüm tek parça HD izle

BARAJ 15. BÖLÜM ÖZETİ Nazım, Nehir’i seçerek onun peşinden İstanbul’a gelmiştir. Fakat Ayşe’nin kaçırılması, Nazım’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.