En İyi Aksiyon Dizileri – IMDb Puanı Yüksek Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Aksiyon Dizisi - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

En İyi Aksiyon Dizileri – IMDb Puanı Yüksek Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Aksiyon Dizisi


Dizi Tarihine Damgasını Vuran En İyi 20 Aksiyon Dizisi

Aksiyon severlerin mutlaka izlemesi gerektiği en iyi ve en yeni aksiyon dizilerini bu içeriğimizde bir araya getirdik. IMDb puanlarına göre dizileri sıraladığımız listemizde heyecan dolu sahneleriyle akıllara kazınan yapımlar yer almıştır. İşte izlerken aksiyon ve heyecana doyacağınız en iyi 20 aksiyon dizisi…

Aksiyon Dizileri; 


1. Hawaii Five-0 (2010 – ) – IMDb: 7.3

70’li yılların en iyi aksiyon ve polisiye yapımlarından birinin günümüz uyarlaması olan dizi Hawai eyaletinde görev yapan özel bir polis kuvvetinin maceralarını anlatmaktadır. Aksiyon dolu senaryosuyla mutlaka izlenmesi gereken dizilerden biri olan Hawaii Five-0’ın başrollerinde Alex O’Loughlin, Scott Caan ve Chi McBride yer almıştır. Dizinin yönetmenliğini ise Alex Kurtzman ve Peter M. Lenkov yapmıştır.

Tür: Dram, Polisiye, Aksiyon

Fragman


2. Star Trek Discovery (2017 – ) – IMDb: 7.4

aksiyon diziler

Orijinal Star Trek serisinin 10 öncesinde yaşanılanları anlatan dizi de USS Discovery mürettebatının yeni dünyalar ve yeni milletleri keşfetmesi konu edilmiştir. Alex Kurtzman’ın başarılı dizilerinden biri olan Star Trek Discovery’nin oyuncu kadrosunda Doug Jones, Anthony Rapp, Jason Isaacs, Sonegua Martin-Green ve Mary Wiseman gibi isimler yer almıştır. 3 sezondur yayınlanan dizi yeni sezonda yine ekranlarda olacak.

Tür: Macera, Bilim kurgu, Aksiyon

Fragman


3. Arrow (2012 – 2020) – IMDb: 7.6

aksiyon dizileri

Genç ve zengin bir adam olan Oliver Queen hayatı boyunca birçok hata ve yanlış yapmış bir kimsedir. Ünlü playboyun bir deniz kazası sonrasında öldüğü sanılır ancak bir adada 5 yıl hayatta kalma mücadelesi veren Oliver en sonunda kurtarılır. Tek başına kaldığı yıllarda artık bir başka Oliver olan ana karakter artık hayatını günahlarını affettirebilmek amacıyla suçlulara karşı savaşarak geçirecektir. Başrolünde Stephen Amell’in rol aldığı dizinin yönetmenliğini Andrew Kreisberg, Greg Berlanti ve Marc Guggenheim yapmıştır.

Tür: Dram, Fantastik, Aksiyon

Fragman


4. Titans (2018 – ) – IMDb: 7.8

aksiyon dizileri

Süper kahramanların aksiyon ve macera dolu hikayelerinin anlatıldığı dizide bir grup genç iyi birer süper kahraman olabilmek için mücadele ediyorlar. Senaryosunu ve yönetmenliğini Greg Berlanti, Akiva Goldsman ve Geoff Johns’un yaptığı dizi de Brenton Thwaites, Anna Diop ve Teagan Croft başrollerde yer almıştır.

Tür: Aksiyon, Fantastik

Fragman


5. Chicago Fire (2012 – ) – IMDb: 7.9

aksiyon dizileri

Dünyanın en zor ve en aksiyon dolu mesleklerinden biri olan itfaiyecilik bu dizinin ana konusu olmuştur. Chicago Fire dizisinde adrenalin bağımlısı Teğmen Kelly Severide ve ekibinin korkusuzca alevlerin arasına dalma maceraları ve günlük yaşantıları anlatılmıştır. Dizinin oyuncu kadrosunda Jesse Spencer, Taylor Kinney ve David Eigenberg yer alırken yönetmenlik koltuğunda Michael Brandt’ı görmekteyiz.

Tür: Aksiyon, Dram

Fragman


6. The Umbrella Academy (2019 – ) – IMDb: 8.0

aksiyon dizileri

Henüz küçük yaşlarda annesiz ve babasız kalan özel yeteneklere sahip 6 çocuk bir adam tarafından evlat edinilirler. Hayatları boyunca bu özel yetenekleri doğru yönde kullanmak amacıyla eğitilen gençler birbirleriyle de pek anlaşamazlar. Ancak babalarının gizemli bir şekilde ölümü kardeşleri bir araya getirecektir. Aksiyon ve macerayı dolu dolu seyrettiren The Umbrella Academy dizisi başarılı yönetmen Steve Blackman imzalı olup oyuncu kadrosunda Ellen Page, Tom Hopper ve Robert Sheehan gibi isimlere yer vermiştir.

Tür: Macera, Fantastik, Aksiyon

Fragman


7. Altered Carbon (2018 – ) – IMDb: 8.1

aksiyon dizileri

Muhteşem senaryosuyla son yılların en iyi aksiyon-bilim kurgu dizilerinden biri olan Altered Carbon’un hikayesi insanların ruhunun bir başka bedene aktarabildiği bir geleceği anlatmaktadır. Dizinin ana karakteri Takeshi Kovacs ise yıldız takımının uğradığı ağır saldırıdan kurtulan tek kişi olmuştur. Takeshi’nin buzla kaplı bedeni yüzyıllar boyunca dondurulmuş bir biçimde muhafaza edilir. Ancak yüzyıllar sonra uyandırılan Takeshi’ye özgürlüğü karşısında 2 farklı ve zor cinayeti çözmesi gerekmektedir.

Tür: Aksiyon, Bilim kurgu

Fragman


8. Jack Ryan (2018 – ) – IMDb: 8.1

aksiyon dizileri

Başarılı ajan Jack Ryan CIA’de masa başı bir iş yaptığı sıralarda şüpheli bir para giriş çıkışı tespit eder. Bunun üzerine harekete geçen Jack Ryan sahaya inerek düşmanların peşine düşer. Avrupa ve Orta Doğu’da köşe bucak düşmanları arayan Jack teröristlerin Amerika’ya saldıracağı bilgisini öğrenir.

Tür: Aksiyon

Fragman


9. Strike Back (2010 – ) – IMDb: 8.2

aksiyon dizileri

Ünlü yönetmen Andy Harries’in en iyi yapımlarından biri olan Strike Back Amerika – Irak savaşı sırasında askerlik yapan ve başarısız bir operasyon sonucu ordu’dan ihraç edilen John Porter’ın 7 yıl sonra geri dönüşü konu edilmiştir. Dizinin oyuncu kadrosunda Warren Brown, Sullivan Stapleton ve Daniel MacPherson rol almıştır.

Tür: Casusluk, Aksiyon

Fragman


10. The Last Kingdom (2015 – ) – IMDb: 8.3

aksiyon dizileri

Stephen Burchard’ın yönetmenliğini yaptığı başarılı dizi The Last Kingdom bir zamanlara İngiliz Kralı olan babasının öldürülmesi sonrasında yıllarca Paganların esiri olan ve sonrasında da hakkı olan topraklarına dönen Uthred’in maceralarını anlatmaktadır. Tahtın varisi olduğu için Uthred’i öldürmeyi düşünen amcası, Kont Ragnar’ın ölümüne sebep olan kişi olarak Uthred’i gösterir. İşte bu yüzden Hem Paganlar hem de İngilizler Uthred’i öldürmek isterler. Ancak Wessex kralı Alfred onu himayesine alacaktır.

Tür: Tarih, Dram, Aksiyon

Fragman


11. Killing Eve (2018 – ) – IMDb: 8.3

aksiyon dizileri

Güvenlik hizmetleri alanında çalışan genç kadın Eve hayatı boyunca hep ajan olmayı hayal etmiştir. Vilanelle ise kötü bir karaktere sahip olan ve lüks hayatı seven sağlam bir katildir. Dizide karşı karşı ya gelen çılgın ikili aksiyon ve macera dolu sahneleri ortaya koyacaktır. Başrollerinde Sandra Oh ve Jodie Comer’in rol aldığı dizinin yönetmenliğini Phoebe Waller-Bridge yapmıştır.

Tür: Gerilim, Aksiyon, Dram

Fragman


12. The Witcher (2019 – ) – IMDb: 8.3

aksiyon dizileri

Lauren Schmitt Hissrich’in 2019 yılının son günlerine damga vuran efsanevi dizisi The Witcher hem senaryosu hem de muhteşem oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Fantastik bir hikayeyi konu edinen dizide yüzyıllardır bir arada yaşayan insanlar, cüceler ve elfler arasındaki dostluğun bitmesiyle başlayan büyük savaşı anlatmaktadır. Bu sırada ana karakter Geralt of Rivia da vaadedilen çocuğu bularak tüm dünyadaki güç dengesini değiştirmek ister. Ancak bu yol gerilim ve aksiyon dolu maceralarla doludur. Netflix’te yayınlanan ve son yılların en çok izlenen dizisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Netflix The Witcher Dizisi Hakkında Bilgiler ve İzleyici Yorumları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tür: Gizem, Fantastik, Aksiyon

Fragman


13. La Casa De Papel (2017 – ) – IMDb: 8.5

aksiyon dizileri

Son yılların en iyi aksiyon ve macera dizilerinden biri olan La Casa De Papel muhteşem senaryosu ve sevilen oyuncu kadrosuyla öne çıkmaktadır. Netflix’te yayınlanan dizi şimdiye kadar mükemmel bir izleyici kitlesi toplamıştır. Dizinin konusu ise Profesör lakaplı karakterin kusursuz olarak tasarladığı soygunlar için ülkenin en iyi suçlularını bir araya getirerek planlarını hayata geçirmesini anlatıyor. Ancak hiç beklenmedik olaylar ekibin büyük sorunlarla baş başa kalmasına sebep olur. Alex Pina’nın yönetmenliğini yaptığı dizinin başrollerinde Alvaro Morte, Ursula Corbero ve Pedro Alonso yer almıştır.

Tür: Gerilim, Aksiyon

Fragman


14. Marvel’s The Punisher (2017-2019) – IMDb: 8.5

aksiyon dizileri

Marvel yapımcılığında ortaya çıkan ve 2 sezon boyunca yayınlanan dizide karısı ve çocuklarının öldürülmesi sonrasında intikam almak için yola çıkan Frank Castle’ın aksiyon dolu hikayesi anlatılmıştır. New York’un yeraltı dünyasını kasıp kavuran The Punisher lakaplı Frank Castle sadece kendi intikamı için değil tüm adaletsizlikleri ortadan kaldırmak adına savaşır. Dizinin oyuncu kadrosunda Jon Bernthal, Ben BArnes ve Amber Rose Revah yer almıştır.

Tür: Dram, Aksiyon, Polisiye

Fragman


15. Spartaküs: Kan ve Kum (2010 – 2015) – IMDb: 8.5

aksiyon dizileri

Roma efsanelerine konu olan Spartaküs’ün kahramanlıkları ve savaş kabiliyeti bu dizinin de konusu olmuştur. Memlketinden ve sevdiği kadından koparılan Spartaküs adeta bir köle gibi muamele görmekteyken kurtuluşu büyük bir gladyatör olmakta görür. Tüm cesareti ve gücü ile savaş meydanına çıkan Spartaküs hayatta kalmak için verdiği bu mücadelede Roma arenalarının en büyük gladyatörlerinden biri olur. Başrolünde Liam Mclntyre’nin yer aldığı dizinin yönetmenliğini Steven S. De Knight üstlenmiştir.

Tür: Savaş, Tarih, Aksiyon

Fragman


16. Justified (2010 – 2015) – IMDb: 8.6

aksiyon dizileri

Başrollerinde Timothy Olyphant, Nick Searcy ve Jacob pitts’in rol aldığı efsane dizi “Justified” aksiyon dolu bir polisiye macerasını konu edinmiştir. Federal şerif Raylan Givens Miami’de görev yaptığı sıralar kendi canını kurtarmak için bir suçluyu halkın gözünün önünde öldürmek zorunda kalır. Bu sebeple açığa alınana ve başka bir kasabaya tayin olan Raylan doğup büyüdüğü Kentucky’nin Harlan kasabasına atanır. Bu atama Raylan Givens’in geçmişi ile yüzleşmesini de sağlayacaktır.

Tür: Dram, Aksiyon, Polisiye

Fragman


17. Vikings (2013 – ) – IMDb: 8.6

aksiyon dizileri

Viking tarihinin efsanelerinden Ragnar Lothbrok’un hayat hikayesini konu alan yapım 8.yy’da İskandinav dünyasında yaşanan savaşları da anlatmaktadır. Basit bir çiftçi olan Ragnar Lothbrok cesareti ve aklı sayesinde kısa sürede tüm İskandinavya’nın kralı olacaktır. Dizide Viking tarihinin hiç bilinmeyen bilgilerini ve kültürel yaşamlarını da inceleme fırsatı sunulmuştur.

Ragnar Lothbrok’un ve ordusunun hikayesini anlatan yapımla ilgili en ilginç bilgiler için; “Vikings Dizisi” içeriğini kesinlikle okumalısınız.

Vikinglerin din, sosyal yaşantı, aile hayatı ve savaş kültürü hakkında kaynaklık eden dizinin başrolllerinde Travis Fimmel, Katheryn Winnick ve Alexander Kudwig yer almıştır.

Tür: Macera, Tarih, Dram, Aksiyon

Fragman


18. The Boys (2019 – ) – IMDb: 8.7

aksiyon dizileri

Şimdiye kadar izlediğimiz süper kahraman dizi ve filmlerinin tersine bir senaryoya sahip olan The Boys dizisinde güçlerini ve ünlerini kötü amaçlar uğruna kullanan süper kahramanları ortadan kaldırmak üzere yola çıkan bir grup insan konu edinilmiştir. Bir çizgi romandan uyarlanan dizinin oyuncu kadrosunda Karl Urban, Jack Quaid ve Antony Starr yer alırken yönetmen koltuğunda Evan Goldberg ve Seth Rogen oturmuştur.

Tür: Bilim kurgu, Aksiyon, Dram

Fragman


19. The Mandalorian (2019 – ) – IMDb: 8.8

aksiyon dizileri

Ünlü yönetmen ve senarist Jon Favreau’nun eseri olan The Mandalorian dizisi Star Wars evreninde geçen bir hikayeyi konu edinmektedir. Aksiyon ve macera dolu sahneleriyle öne çıkan dizinin başrollerinde Pedro Pascal, Gina Carano ve Giancarlo Esposito yer almıştır. Ayrıca yönetmen Jon Favreau Iron Man, Iron Man 2 ve The Jungle Book gibi efsaneleşen yapımların da yönetmenliğini yapmıştır.

Tür: Bilim kurgu, Macera, Aksiyon

Fragman


20. Game of Thrones (2011 – 2019) – IMDb: 9.3

aksiyon dizileri

D.B. Weiss ve David Benioff’un yönetmenliğini yaptığı efsane dizi 8 sezon boyunca dizi tarihinin en iyi yapımlarından biri olmuştur. Sevilen oyuncu kadrosunun yanı sıra fantastik ve aksiyon dolu senaryosuyla da dikkat çeken Game of Thrones büyük bir taht mücadelesine ve fantastik yaratıklara karşı verilen amansızca savaşları konu edinmiştir. Aşk hikayelerine de sıklıkla yer veren efsanevi yapımın başrollerinde Emilia Clarke, Kit Harington ve Peter Dinklage yer almıştır.

Tür: Fantastik, Dram, Aksiyon

Fragman


Önerilen İçerik: Netflix’te Yayınlanan En İyi Aksiyon Dizileri 

NeOldu.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanal D Arda’nın Mutfağı 79. Bölüm İzle 31 Ekim Cumartesi

Cumartesi günleri saat 13:00’den itibaren ekranlara gelen Arda’nın Mutfağı’nda birbirinden harika tarifler yer alıyor. Arda’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.