14 Temmuz 2020 Salı

Elektrik sigortası ile beraber milyonlarca aboneye çeşitli ödemeler yapılacak!


Enerji çeşitleri arasında en önemli kaynaklar arasında Elektrik bulunmaktadır. Yaşamımızın neredeyse hemen hemen her yerinde elektrik kullanımı yapılmaktadır. Bireysel olarak vazgeçilmez konforlar oluşturulmasıyla beraber kurumsal olarak firmaların çalışmaların hayati önemleri arasında bulunmaktadır. Elektrik dağıtımında belirlenen kullanıcılarının çeşitli olumsuzlukları yaşamaması önemli kaynaklar arasında bulunuyor. Devre akımının fazla olması gibi pek çok tehlikeli sonuçlar ile de karşı karşıya kalmanız muhtemel konular arasında bulunuyor. Bu kapsam doğrultusunda elektrik sigortası önemli unsurlar arasındadır. Peki, elektrik sigortası günümüzde ne işe yarar? Elektrik sigortası nereler için geçerlidir? İşte ayrıntılar…

Elektrik devrelerinde günümüzde kısa devre ya da arıza durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum sonrasında devreden aşırı bir akım geçecek ve büyük problemlerin doğmasına sebep olacaktır. Elektrikli araçların kullanımı için oldukça tehlike yaratan bu olay karşısında gerekli önlemlerin alınması ön görülmektedir. Bu kapsam doğrultusun da elektrik sigortası en ideal tedbirler arasında bulunmaktadır.

ELEKTRİK SİGORTASININ YARARLARI NELERDİR?

Son zamanların araştırılan konuları arasında bulunan elektrik sigortası dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, elektrik sigortasının yararları nelerdir? Devre eksenli olarak geçiş yapan akımlar sonucunda belli bir limitin üzerine çıkılması ile birlikte akımı kesmek için elektrik sigortası kullanılmaktadır. İşte elektrik sigortasının sağlamış olduğu yararlar hakkında ayrıntılar…

  • Devre elemanları üzerinden çok yüksek akımların geçmesinin bu şekilde önüne geçilmiş olur.
  • Tüm elektrik problemlerinin bu şekilde önüne geçilir.
  • Güvenlik yapısı oluşturan sigortalar akım seviyelerini belirler.
  • Akım seviyelerinin belirli bir düzen içinde kalmasını sağlar.
  • Elektrik araçların ve devrelerin yüksek akım karşısında korunmasını sağlar.
  • Elektrik sigortası seri olarak devreye bağlanır.
  • Akım yoğunluğu oluştuğunda ise devreyi açar.
  • Elektrik akımı yoğunluğu oluştuğunda ise sigorta atar.
  • Sistem bu şekilde kapanmış olur.
  • Sigortanın güvenlik yapısını harekete geçiren olaylar: Kısa devre durumu, Sigorta atma işlemi, Kaçak durumu olmaktadır.

ELEKTRİK SİGORTASI NERELERDE KULLANILIR?

Elektrik sigortalarının telli ve otomatik olmak üzere iki çeşidi gündemimizde ki yerini almaktadır. Bu iki çeşidi kullanım alanları ve tarzlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda Ofislerde olsun evlerde olsun alıcılar tarafından dış metal aksamları topraklama ile bağlantılı olmaktadır.

Telli sigortada erime sıcaklığı çok düşük teller içerisinde kullanılmaktadır. Ancak yoğun akımın bulunmasıyla beraber tellerde erime meydana gelebilmektedir. Tellerin kesilmesi ile birlikte elektrik geçişinin kopması sağlanmaktadır. Böylelikle bu kapsam da telin değiştirilmesi gerekli olmaktaydı. Ancak bu durumda geçtiğimiz dönemler içerisinde yaygın olarak kullanılan telin sigortaların bulunması ile birlikte önemli destekler sağlanmaktadır. Anahtarlı otomatik sigortalar genellikle dar yapılı olmaktadır. Böylelikle da az yer kaplaması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Arıza vermesi durumunda mandal aşağıya düşüyor. Mandal yukarı kaldırılması ile birlikte elektrik tekrar devreye girecektir.

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir