EİKP Ödemesi Ne Demek? Kimler EİKP Ödemesini Alabilir? EİKP Başvurusu Nasıl Yapılır? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

EİKP Ödemesi Ne Demek? Kimler EİKP Ödemesini Alabilir? EİKP Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından EİKP çerçevesinde ön başvurular sonucunda verilecek olan 1000 TL nakdi yardımla ilgili detaylar şöyle:

Faz 1 ve Faz 2 pandemi sosyal destek programı kapsamında verilen 1000 TL nakdi destekten yararlanmamış olanlar Faz 3’e başvuruda bulunabilecek. Ayrıca, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar (emekliler) ile İŞKUR’un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak. Bu koşulların dışındakiler destek için başvurabilecek. Başvurularda herhangi bir gelir kıstası şartı bulunmuyor.

Bakanlık, ön başvuruların akabinde, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere gerekli ödemeyi yapacak.

PTT Kartı olanlar 1000 liralık EİKP kapsamındaki sosyal yardım ödemesini tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz çekilebiliyor. Vatandaşlar, başvuru süreçlerini E-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme tarihleri daha sonra açıklanacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesi sıfır olanlar pazartesi, iki olanlar salı, dört olanlar çarşamba, altı olanlar perşembe ve sekiz olanlar cuma günü başvuruda bulunacak. Cumartesi ve Pazar günleri, T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın başvuru yapılabilecek.
YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir