12 Temmuz 2020 Pazar

E-Devlet Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır? Soyadı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?


Daha evvel iki yıl geçerli olan geçici maddeyle ad ve soyadların mahkemesiz düzeltilme uygulamasının halktan gelen yoğun talep üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından 3 yıl daha uzatıldığı sçıklsnmıştı. Vatandaşların Nüfus Müdürlüklerinde yoğunluk oluşturmaması için işlemler E-Devlet üzerinden yapılacak.

Geçmiş yıllarda nüfus müdürlüklerinde yaşanan hatalar yada ailenin geçmişten gelen ad soyad değişiklikleri nedeniyle sorun yaşayanlara tanınan hak ile ad soyad değiştirme yasasında zaman doluyor.

Son dönemde sosyal medyada en çok aranan şeyler isimler olmaya başladı. 2018 Aralık ayında çıkan yasa ile isim ve soyadında yaşanan yazım hataları düzeltilmesi hakkı tanınmıştı. Bu yasayı fırsat bilenler doğduklarında verilen isimleri değiştirmek için yeni isimler düşünmeye başladı.

Normal koşullarda mahkeme kararı gerektiren bu durum yasa ile birlikte mahkeme kararı gerektirmeksizin sadece nüfus müdürlüklerinde yapılabilmektedir.

Ad ve soyadı düzeltilmesi için madde;

“GEÇİCİ MADDE 8- (1) Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. İl ve ilçe idare kurullarının vereceği karar kesindir. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa karısının ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilir. Soyadı değiştirilen kadın ise kendisi ile birlikte ergin olmayan evlilik dışı çocukları varsa onların da soyadları düzeltilir.”

Ad soyad değişimi nasıl yapılır?

Ad veya soyad değiştirmek yada düzeltmek isteyenlerin ilçelerindeki nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunması yeterlidir.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Okullar Açılmayabilir, Vardiyalı Eğitim Olabilir

Prof. Dr. Yamanel yaptığı açıklamada: ”Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir