14 Temmuz 2020 Salı

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi


Dünyanın En Büyük Yüz Ölçümüne Sahip 10 Ülkesi

Yüzyılları geride bıraktıkça jeopolitik sınırların dramatik bir şekilde yer değiştireceği bir gerçek. Gelecek yıllarda hangi ülkenin en büyük sınırlara sahip olacağını kim bilebilir ki? Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkeleri derledik. Hadi hep birlikte bu koskocaman ülkelere bir göz atalım.

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi;

10. Cezayir

Kuzey Afrika’da bulunan Cezayir, Afrika’nın en büyük ülkesidir. Yüz ölçümü 2.381.741 kilometrekare olan Cezayir’de 42,23 milyon kişi yaşamaktadır. Akdeniz kıyısında bulunan ülke Tunus, Libya, Nijer, Moritanya, Mali, Fas ve Batı Sahra ile komşudur.


9. Kazakistan

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir. Günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. En büyük şehirlerinden biri ve başkenti Astana‘dır. Asya kıtasında toprağı bulunan en büyük dördüncü ülkedir. Yüz ölçümü: 2.729.9004 kilometrekaredir.


8. Arjantin

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Güney Amerika Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Güney Amerika’nın en büyük ikinci ülkesi, Güney yarım kürenin de en büyük üçüncü ülkesidir. Toplam yüz ölçümü 2.791.810 kilometrekare olan Arjantin’de son verilere göre 45.195.774 kişi yaşamaktadır. Ülke Uruguay, Brezilya, Paraguay, Bolivya ve Şili ile komşudur.


7. Hindistan

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanına sahiptir. Asya kıtasında da toprağı bulunan en büyük üçüncü ülkedir. Hindistan, genel olarak su alanı kara alanına oranı en yüksek ülkedir. Yüz ölçümü 3.287.590 kilometrekare olan ülkede 1.353 milyar kişi yaşamaktadır. Hindistan; Pakistan, Çin, Bangladeş, Myanmar, Nepal, Sri Lanka ve Butan ile komşudur.


6. Avustralya

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasının en büyük ülkesidir. Ayrıca kara sınırı olmayan en büyük ülkedir. Güney yarımkürenin de en büyük ikinci ülkesidir. Yüz ölçümü 7.692.024 kilometrekare olan Avustralya’da 25 milyon kişi yaşamaktadır. 


5. Brezilya

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Brezilya Güney yarımküre ve Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesidir. Yüz ölçümü 8.515.767 kilometrekare olan Brezilya’da 210 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin komşuları ise Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası’dır.


4. ABD

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. ABD, Kuzey Amerika kıtasının en büyük ikinci ülkesidir. Kara alanında en büyük üçüncü ülkeyken su alanında da üçüncü ülkedir. Yüz ölçümü 9.629.091 kilometrekare olan ABD’de 328,2 Milyon kişi yaşamaktadır.


3. Çin

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomilerinden biridir. Çin, topraklarının tamamı Asya kıtasında bulunan en büyük ülkedir. Kara alanında ikinci olmasına rağmen su alanında beşinci sıradadır. Yüz ölçümü 9.706.961 kilometrekare olan Çin’de 1,393 milyar kişi yaşamaktadır. Kore ve Rusya başta olmak üzere Çin’in 14 adet komşu ülkesi bulunmaktadır. 


2. Kanada

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Kanada, ülke alanı bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir. Ayrıca Kuzey Amerika kıtasının en büyük ülkesidir. Kara alanında en büyük dördüncü ülkeyken, su alanı en büyük ülkedir. Yüz ölçümü 9.984.670 kilometrekare olan ülkede 37,59 milyon kişi yaşamaktadır. Kuzey Amerika kıtasının büyük çoğunluğunu kaplayan ülke ABD ile komşudur. 


1. Rusya

Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Rusya, dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Yüz ölçümü 17.075.400 kilometrekare olan Rusya’da 144,5 milyon kişi yaşamaktadır. Kanada ile yüz ölçümü farkı yaklaşık olarak 8 milyon km2′dir. Norveç, Finlandiya, Polonya, Estonya, Litvanya, Letonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan, Kuzey Kore, Japonya ve ABD olmak üzere toplamda 16 ülkeyle sınır komşusudur. 

Önerilen İçerik: Dünyanın En Güzel 15 Şehri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir