14 Temmuz 2020 Salı

Dolar Yorumları / Ziraat FX


USD/TRY: ABD-Çin arasında Hong Kong gerginliğine karşın ekonomik toparlanmaya işaret eden verilerle birlikte bugün risk iştahı pozitif. Dolar endeksi DXY, 97,7 seviyesinde bulunuyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise sınırlı ve karışık diyebileceğimiz bir görüntü mevcut. USD/TL kuru, şu sıralar 6,85’lerde işlem görmekte. Kur 6,8630 direncinin altında kalmaya devam edebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 6,8870 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

Öte yandan, aşağıda ise 6,83 destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında 6,8190 hedef olarak izlenebilir. Yurt içi veri takviminde ise bugün Mayıs ayı dış ticaret verisi takip edildi. Buna göre dış ticaret açığı Mayıs’ta 3,42 milyar dolar oldu. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacak.

Ayrıca TSİ 13’te BoE Başekonomisti Andy Haldane’nin, İngiltere’nin ekonomik görünümü hakkındaki konuşması, TSİ 16’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’in ve TSİ 18’de ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un ve New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de haziran ayı öncü TÜFE verileri izlenecek.

Ayrıca, ABD’de TSİ 16.45’te haziran ayı Chicago PMI verisi ve TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörlerden Haberler – (13.07.2020)

*Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye’deki üretimi başladı Abdi İbrahim ile Novelfarma arasında yapılan iş birliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir