DNA TESTİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

DNA TESTİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?


DNA testi bazı araştırmalarda önemli bir rol oynar. Tıp, tarım, şecere, adli bilim ve daha fazlası gibi diğer alanların temelini oluşturmaktadır.DNA, insan hücrelerinin düzgün çalışması için gereklidir. DNA aslında proteinleri ve diğer hücre bileşenlerini kodlamak için gerekli bilgileri tutan plan veya temel olarak adlandırılır. DNA testinin önemi araştırma, tıbbi ve yargı alanlarında anlaşılabilir.

 

Adli bilim

Bir DNA testinin sonucu bir kişiyi benzersiz bir şekilde tanımlamaktadır. Sonuç olarak, konuyu suç mahalline yerleştirerek çözülebilecek birçok ceza davası vardır. İlk olarak, adli soruşturmacılar suç biliminden kan, saç veya doku örnekleri alırlar. İkinci olarak, laboratuvar teknisyenleri suçla ilgilenen kişinin kimliğini kolayca doğrulayabilirler. Bir mahkemede sunulduğunda, DNA testinin sonucu genellikle bir olgu olarak kabul edilir. Bu sonuçtan, yargı ve polis sistemi, bir karar almak için DNA parmak izinin güvenilirliğine ve gücüne inanacaktır.

 

DNA’nın Tarımda Uygulamaları

Tarımda DNA testi kullanımı da önemlidir. Önemli mahsul çeşitlerini değiştirmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Bitki çeşitlerinin genetik modifikasyonu, onları hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek ve ayrıca mahsul verimini arttırmak için gerçekleştirilir. Sadece bu değil, bitki daha iyi büyür, daha fazla verim üretir veya böceklere karşı daha iyi doğal direnç gösterir. DNA testi ve araştırma, hayvan ırklarını iyileştirmek için de kullanılır. Bu genetik teknik nedeniyle, daha fazla bitki çeşidi üretimi vardır.

 

 

Genetik araştırma yürütmek

Bu test, ataları izlemek ve tanımlamak için kullanılabilir. Benzer şekilde, kayıp akrabalarınızın kökenleri bazen bu DNA test yöntemi kullanılarak belirlenebilir. Çoğu doktor, yeni doğmuş bir bebeğin durumunu kontrol etmek veya taramak için bu tür testler isteyecektir.DNA testi, bir kişinin vücudunda kanser veya virüs olup olmadığını bilmek için çok yararlıdır.Belirli bir türün kökeni en iyi bu testin yardımı ile izlenecektir. Çoğu araştırmacı ve bilim adamı bu yöntemi birçok türün kökenini incelemek için kullanmaktadır.

Bu testle, ebeveynler çocuğun biyolojik ebeveynleri olup olmadığını bilecek ve yasal davaların çözülmesine yardımcı olacaktır. Eğer bir babalık testi ile ilgileniyorsanız, DNA yaşamın önemli bileşenlerinden biridir. Babalık testi, insanlar hakkında önemli bilgilerin temelini oluşturur. Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr ‘de yaptığı açıklamada, dna testlerinin büyük önem taşıdığını belirterek, bu testler kişilerin soy bağını belirleme noktasında çok önemli testler olduğunu söyledi.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir