Değişim Sürecinde Kadınların Tercihi Yeni Ev, Erkeklerin Tercihi Tadilat - Vatan Kocaeli Gazetesi
30 Ekim 2020 Cuma

Değişim Sürecinde Kadınların Tercihi Yeni Ev, Erkeklerin Tercihi Tadilat


Emlak alanında gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında evini yenilemeyi planların önemli bir kısmı yeni ev almak yerine evine geniş çağlı bir tadilat yapmayı daha uygun görüyor. Son yıllarda konut alımı ve tadilat işlemlerine ilişkin veriler yazımızda.

Konut kredisi faiz oranlarına ilişkin kampanyalar yeni konut alımlarında oranları artırdı. Tarihi konut kredisi kampanyaları ile on binlerce vatandaş yeni ev sahibi olurken bu süreçte gözden kaşan bir diğer veri ise tadilat alanında oldu. 

KADINLAR YENİ EVDEN, ERKEKLER TADİLATTAN YANA

“Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi” adlı bir araştırma sonucunda konut alımları için başvuruda bulunan vatandaşlara yönelik analiz yapıldı. Bu araştırma kapsamında İstanbul’da ortalama hane geliri 7 bin 300 TL olarak belirlendi. Yine aynı araştırmada konut alımlarında ortalama yaş talebi ise 37 olarak ortaya açıktı. Önümüzdeki dönemlerde evini yenilemek isteyenler için yapılan araştırmalara dair ise Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun açıklamalarda bulundu. Uytun konuşmasında evlerini yenilemek isteyen vatandaşların yüzde 37’sinin bu düşüncesini yeni bir ev alarak gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Yeni ev almak yterine kendi evinde geniş kapsamlı bir tadilat yapmayı isteyenlerin oranı ise yüzde 50 olarak açıklandı. Bu iki sonucun dışında kalan yüzde 13’lük bölüm ise kentsel dönüşüm projelerini bekliyorlar. 

Konut alımlarına ilişkin araştırma sonuçlarına bakıldığında ise yeni konut alımlarında kadınların taleplerinin gerçekleştiği görüldü. Özellikle konut alımlarında veya tadilat işlemlerinde en son karar verme noktasında kadınlar daha çok ön planda oluyor. “Cevapları kadın erkek ayrımında incelediğimizde, satın alma planı yapan kesimin yüzde 85’ini kadınlar oluştururken, bu rakamın tadilat planlayanlarda yüzde 55’e gerilediğini görüyoruz.”

KONUT ALIMLARINDA EN ÖNEMLİ İKİ YER MUTFAK VE BANYO

Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun konuşmasının devamında konut alımlarında en çok dikkat edilen kriterleri açıkladı. Konut alımlarında vatandaşların en çok mutfak ve bayoya dikkat ettiğini belirterek, “Sonuçlara baktığımızda yeni konut alımının karar alma aşamasında en fazla önem verilen ilk dört kriter; Mutfak, banyo, vestiyer ve gardıroptaki işlevsellik ve estetik, depreme dayanıklılık, lokasyon ve balkon olarak öne çıkıyor.” dedi.

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.