Dedektif Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Dedektif Filmi - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Dedektif Filmleri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Dedektif Filmi


Aksiyon ve Heyecan Dolu Senaryolarıyla Mutlaka İzlenmesi Gereken Dedektif Filmleri

Sinema dünyasına damgasını vuran ve başyapıt niteliğindeki en iyi dedektif filmlerini listeledik. IMDb puanına göre filmlerini sıraladığımız içeriğimizde Türk yapımı “Av Mevsimi” filmi de yer almıştır. İşte aksiyon filmleri ve gerilim filmleri türlerinin de vazgeçilmez filmlerinin yer aldığı gelmiş geçmiş en iyi 15 Dedektif Filmi…

Dedektif Filmleri;   


1. Pembe Panter (2006) – IMDb: 5.7

Fransa’da yaşanan bir cinayet ve bir hırsızlık olayının bağlantılı olduğunu düşünen güvenlik güçleri şehrin en iyi dedektifini araştırma için görevlendirmek ister ancak yapılan bir yanlışlık sonucu görevin başına Müfettiş Jacques Clouseau gelir. Bu yanlışlık sonucu işler karma karışık bir hale gelse de komedi ve aksiyonun bir arada aktarıldığı film en iyi Dedektif filmlerinden biridir.

Tür: Komedi, Polisiye

Fragman  


2. Doğu Ekspresinde Cinayet (2017) – IMDb: 6.5

Dedektif filmleri

Kenneth Branagh’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde yine kendisi rol almıştır. Film 1930’lu yıllarda İstanbul-Paris seferini yapan Doğu Ekspresi treninde yaşanan cinayeti konu almaktadır. Cinayetin faili bilinmemekle birlikte ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’da orada bulunmaktadır. Başarılı dedektif yol boyunca suçluyu bulmak için bir takım araştırmalar ve sorgular yapacaktır.

Tür: Polisiye, Gerilim

Fragman


3. Budala Dedektif – Ace Ventura (1994) – IMDb: 6.9

dedektif filmleri

Görevi kaybolan ve çalınan hayvanları bulmak olan özel dedektif Ace Ventura filmde Superbowl’a kısa bir süre kala Miami Dolphins takımının çalınan maskotunu bulmak için görev alır. Snowflake’i bulmak için harekete geçen Ace Ventura macera ve komedi dolu dakikalar yaşayacaktır. Başrolünde ünlü aktör Jim Carrey’nin rol aldığı efsanevi filmin yönetmenliğini Tom Shadyac yapmıştır.

Tür:  Komedi

Fragman


4. Şeytan çıkmazı (1987) – IMDb: 7.3

dedektif filmleri

Ünlü yönetmen Alan Parker imzalı filmin oyuncu kadrosunda Mickey Rourke, Robert De Niro ve Lisa Bonet rol almıştır. William Hjortsberg’in Düşen Melek adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan başarılı filmin konusu Gizemli bir adamdan aldığı iş ile harekete geçen dedektif Harry Angel’in bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşması ve devamında suçun üstüne kalma ihtimaline rağmen görevine devam etmesini anlatmaktadır.

Tür: Fantastik, Gerilim

Fragman


5. Av Mevsimi (2010) –IMDb: 7.4

Dedektif filmleri

Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Av Mevsimi filmi oyuncu kadrosunda Şener şen, Cem Yılmaz, Okan Yalabık ve Çetin Tekindor gibi ünlü isimleri barındırmaktadır. Filmin konusu ise Yılların tecrübeli polisi Ferman ve Deli İdris genç bir kızın gizemli cinayeti üzerine yaptıkları araştırmaları anlatmaktadır. Cinayet masasının Avcı lakaplı amiri Ferman’ın karşısında en az onun kadar akıllı bir adam olan Battal Çolakzade vardır.

Tür: Gerilim, Polisiye

Fragman   


6. Sherlock Holmes: Gölge oyunları (2011) – IMDb: 7.5

dedektif filmleri

Ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin en iyi filmlerinden biri olan Sherlock Holmes: Gölge Oyunları filminin başrollerinde Robert Downey Jr., Jude Law ve Noomi Rapace yer almıştır. Filmde ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yakın arkadaşı Dr. Watson’un maceradan maceraya atılmalarını izliyoruz. Zekasıyla ön plana çıkan Moriarty tehlikeli planını uygulamak üzere harekete geçtiği sırada Sherlock peşine düşer ancak ince bir planla kurtulan Moriarty planına bir adım daha yakınlaşmıştır.

Tür: Aksiyon, Fantastik

Fragman


7. Ölümle Yaşam Arasında (2003) – IMDb: 7.6

Dedektif filmleri

İdam karşıtı hareketleriyle bilinen Kevin Spacey ünlü bir üniversite profesörüdür. Ancak bir takım oyunlar sonucu Kevin hem tecavüz hemde cinayet suçlarından hapse düşer. Kevin’in son günlerinde onunla röportaj yapmaya gelen gazeteci Kate Winslet onun suçlu olduğunu anlar ve idama kadar birkaç gün içinde gerçeği ortaya koymak ister.

Tür: Dram, Polisiye, Gerilim

Fragman


8. Kızımı Kurtarın (2007) – IMDb: 7.6

dedektif filmleri

Ünlü yönetmen ve aktör Ben Affleck imzalı filmin oyuncu kadrosunda Casey Affleck, Michelle Monaghan ve Morgan Freeman rol almıştır. 4 yaşında Amanda isimli bir kızın ortadan kaybolması sonucu polislerin hiçbir şey yapamadığını gören Mc Cready şehrin en iyi dedektifleri olan Patrick Kenzie ve Angie Gennaro’yu bu iş için tutar. Kızı bulmak için harekete geçen ikili uyuşturucu satıcıları ve sübyancıların arasında görevlerini yerine getirmeye çalışırlar.

Tür: Polisiye, Dram

Fragman


9. Zodiac (2007) – IMDb: 7.7

dedektif filmleri

Ünlü yönetmen David Fincher’in gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Zodiac’ın başrollerinde Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo ve Anthony Edwards yer almıştır.Filmin konusu San Francisco sokaklarına korku salan ve her cinayetinden sonra polislere mesaj bırakan bir seri katili yakalamak amacıyla harekete geçen 4 kişinin hikayesini anlatmaktadır. Yedi, Oyun ve Dövüş kulübü gibi sinema dünyasına adını yazdıran efsane filmlerin yönetmeni David Ficher yine mükemmel bir yapım ortaya koymuştur.

Tür: Gerilim

Fragman


10. Ejderha Dövmeli Kız (2011) – IMDb: 7.8

dedektif filmleri

Oyuncu kadrosunda Rooney Mara, Daniel Craig ve Christopher Plummer’ın rol aldığı filmin konusu İsveçli zengin bir adamın çok sevdiği yeğenini bulmak amacıyla harekete geçen Blomksvit (Daniel Craig) ve Lisbeth’in ( Rooney Mara) maceralarını anlatmaktadır. Stieg Larsson’un  aynı adlı romanından Niels Arden Oplev tarafından beyaz perdeye uyarlanan film yönetmenliğini David Fincher yapmıştır.

Tür:  Polisiye, Gerilim

Fragman


11. Tutsak-Prisoners (2013) – IMDb: 8.1

dedektif filmleri

Başrollerinde Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal’in rol aldığı “Tutsak” filmi yüksek gerilim ve heyecan dolu sahneleriyle dikkat çekmektedir. Dovers ve Birches aileleri şükran gününü kutlarlarken ailenin iki küçük çocuğu kaybolur. Uzun arayışlarda neticesiz kalınca Keller Dover çareyi genç dedektif Loki’de bulur. Loki ve Keller birlik olup küçük kızları arayacaklardır.

Tür: Gerilim

Fragman


12. Los Angeles Sırları (1997) – IMDb: 8.2

Dedektif filmleri

Başarılı senaryosuyla senarist Kim Basinger’a Oscar kazandıran filmde Los Angeles’ın arka sokaklarında yaşanan bir dizi cinayet polis teşkilatınında canını yakmıştır. Bu olaylar üzerine 3 kişilik bir polis grubu olayların faillerini bulmak için görevlendirilirler. Ancak bu üç memurda farklı karakterlere ve tarzlara sahip kişilerdir. Başrollerinde Kevin Spacey, James Cromwell ve Russel Crowerol almıştır.

Tür: Polisiye, Gerilim

Fragman    


13. Çin Mahallesi (1974) – IMDb: 8.2

dedektif filmleri

Ünlü yönetmen Roman Polanski’nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan “Chinatown” kocasının kendisini aldattığını düşünen bir kadının hikayesini anlatmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston gibi başarılı aktörler yer almıştır. Kocasının aldattığını düşünen Sessions bu düşüncesini ispatlamak için özel dedektif Jake Gittes’e görev verir. Başarılı dedektif kısa sürede Mulwray isimli bir kadınla adamın fotoğraflarını çeker ve olay sonlanır. Ancak bir süre sonra Mulwray’in öldürülmesi gizemli olaylara sebebiyet verecektir.

Tür: Polisiye

Fragman


14. Kuzuların Sessizliği (1991) – IMDb: 8.6

dedektif filmleri

1992 yılına ve film dünyasına damgasını vuran başarılı yapım “Kuzuların Sessizliği” ünlü yönetmen Jonathan Demme’nin unutulmaz filmlerinden birisidir. Filmin konusu akademiden henüz mezun olmuş bir FBI ajanının etrafta dolaşan sapık karakterli seri katili yakalamak için verdiği uğraşları anlatmaktadır. Dedektif Claire bu görevi yerine getirebilmek için bir başka psikopat karakterli insan olan Hannibal Lecter ile iş birliği yapar.

Tür: Gerilim

Fragman 


15. Yedi-Seven (1995) – IMDb: 8.6

dedektif filmleri

Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Paltrow’un başrolünde yer aldığı unutulmaz film “Se7en” ünlü yönetmen David Fincher imzalıdır. Filmin konusu işinde oldukça deneyimli iki polis dedektifinin bir seri katili yakalamak için verdiği uğraşı anlatmaktadır. Filmde dikkat çeken bir diğer hususta katilin kurbanlarını hristiyanlık inancına göre 7 büyük günahı işleyen insanlardan seçmesidir.

Tür: Polisiye, Gerilim

Fragman

Önerilen İçerik: Mutlaka İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Katil Filmleri

NeOldu.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir