Çalışanın vardiyası rızası dışında değiştirilebilir mi? - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

Çalışanın vardiyası rızası dışında değiştirilebilir mi?


Çalışma hayatında en büyük uyuşmazlıklar işçi ile işveren arasında yaşanıyor. Belirli bir iş sözleşmesi dahilinde işe girmiş olan çalışan, işveren ile anlaştığı saat aralığında, yani kabaca ‘vardiyada’ çalışmak mecburiyetindedir. İş sözleşmesinde de bulunan bu madde kapsamında her işçi belirli bir vardiyaya bağlıdır. Fakat bazen işverenler ihtiyaçları doğrultusunda vardiya değişimi yapabilmektedir. Habersiz biçimde vardiyası değişen çalışanların aklına; “İşçinin rızası olmadan vardiyası değişebilir mi?” sorusu geliyor. Cevabını sizler için araştırdık.

İŞ KANUNU 22.MADDESİ

Bu konuda net hükmü iş kanunun 22.maddesi uyarınca, vardiya değişimi ancak ve ancak işçinin rızası alınarak yapılabilir. İşveren bu değişikliği yapacağını öncesinde işçiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. Bu şekilde yapılmayan, yani habersiz bir şekilde veya yazılı bir şekilde yapılmayan değişimler ise işçiyi bağlamaz.

Eğer işveren, işçinin vardiyasını usulsüz ve rızasız biçimde değiştirmeye kalkarsa, işçi iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir ve ardından kıdem tazminatı talep edebilir.

Eğer işçi vardiyayı redderse ve ardından işveren sözleşmesini feshederse, yine usulsüz yapılmış bu işlem sonucunda işçinin işe iade davası açma hakkı bulunmaktadır.

 

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Prof. Dr. Necati Demir kimdir? Pelin Çift ile Gündem Ötesi

TRT1’in cuma gecelerinde vazgeçilmez programı Pelin Çift ile Gündem Ötesi yeni bölümü ile 24 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir