BÜT Sınavında Rapor Geçer Mi? Bütünleme Sınavına Girilmezse Ne Olur? Bütünleme (BÜT) Sınavı Nedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Ekim 2020 Pazar

BÜT Sınavında Rapor Geçer Mi? Bütünleme Sınavına Girilmezse Ne Olur? Bütünleme (BÜT) Sınavı Nedir?


Vatan Kocaeli Gazetesi – Üniversiteye giden öğrencilerden sıklıkla duyduğumuz bütlere kaldım büt sınavlarına gideceğim gibi cümlelerden aşina olduğumuz büt sınavları hakkında merak edileni  araştırdık.

Her yıl milyonlarca lise öğrencisi üniversite eğitimlerine başlamak için bulundukları şehirde yada farklı şehirlerde kazandıkları üniversitelerde eğitime başlıyor. Üniversite eğitimlerine başlayan öğrenciler bu eğitimleri süresince bulundukları bölümde farklı derslerden sınavlara tabi olurlar.

Bütünleme Sınavı (BÜT) Nedir?

Bütünleme sınavı; Yüksek Öğretim Kurumunun Yürütme Kurulunun aldığı karar ile üniversite öğrencilerinin yıl içi sınavları ve final sınavlarından aldıkları puanlar ile derslerinde başarısız olan öğrencilere ya da mazeretleri sebebi ile final sınavına giremeyen, mazeretini belgeleyemeyen öğrencilere dersten geçmek için bir sınav hakkı daha veren sınavın adıdır. Bütünleme sınavı birçok üniversiteli öğrenci tarafından kısaca “Büt” olarak tabir edilmektedir.

 BÜT Sınavına Girilmezse Ne Olur?

Bütünleme sınavına girmeyen öğrenciler için mazeret sınavı hakkı verilmez. Bu durumda, öğrenci kalmış olduğu dersi daha sonraki dönemlerde yeniden alarak geçmek zorundadır.

Vatan Kocaeli Gazetesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rıza Akpolat koronavirüse yakalandı

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat koronavirüse yakalandığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP’li Rıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir