29 Eylül 2020 Salı

Bu yardımlara hemen T.C. kimliğiniz ile başvuru yapın! En az 900 TL yardım yapılıyor


Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan aileler için pek çok destek ödemeleri yapılıyor. Her geçen gün devlet tarafından yapılan destek ödemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. T.C. kimlik numarası ve ilgili yerlere vereceğiniz dilekçe doğrultusunda ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlenen şartlara uyum sağlamanız durumunda hemen yararlanma olanağına sahip olabilirsiniz. Peki, bu yardım ödemeleri kimleri kapsıyor?

Başvuru nasıl yapılır? Başvuru için şartlar nelerdir? Gibi sorular gündemimizde en çok bulunan sorular arasında bulunuyor. Bu kapsam doğrultusunda işsizlik maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı, yaşlı bakım aylığı, engelli bakım aylığı, barınma desteği, gıda yardımı, eğitim desteği, yetim maaşı, sağlık yardımları ve yakacak yardımı gibi pek çok destek ihtiyaç sahiplerine ulaşarak bir nebze de olsa rahat nefes almaları sağlanmaktadır. İşte bu yardım ödemelerinin ayrıntıları…

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgın hastalığı ile mücadele dönemi içerisinde pek çok vatandaşımız ekonomik açıdan olumsuz etkilenmektedir. Böylelikle hükümet ekonomik sıkıntıları en aza indirmek amacıyla birbirinden farklı ekonomik paketler oluşturulmasıyla huzur içerisinde yaşamalarına yönelik çeşitli önlemler alındı.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ İLE ALAKALI SON GELİŞMELER! HANGİ TARİHLERDE ÖDENECEK?

Sosyal yardımdan faydalanacak kişinin doğum yılının son rakamına göre ödemelerini alabilecekler. Buna göre:
Doğum yılının son rakamı

 • 0 ile 5 olanların ayın 1’inde
 • 1 ve 6 olanlar 2’sinde
 • 2 ve 7 olanlar 3’ünde
 • 3 ve 8 olanlar 4’ünde
 • 4 ve 9 olanlar ise 5’inde ödemelerini alabilecekler.

PTT kartı olan vatandaşlar ise 1.000 TL’lik yardım desteğini tüm kamu bankalarından komisyon ödemeden çekme hakkına sahip oluyor.

EVLENECEK OLAN KİŞİLER İÇİN ÇEYİZ PARASI!

Evlenecek çağa gelmiş olan kız çocukları için devlet tarafından çeyiz parası veriliyor. Yetim aylığı alan bireyler resmi olarak evlenmeleri durumunda yetim aylıkları kesilecek. Ancak devlet tarafından maaşlarının 24 katı kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır.

GIDA TEMİZLİK YARDIM DESTEĞİ!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamı doğrultusunda dar gelirli ihtiyaç sahipleri için ailelere verilen yardımlar vatandaşların hem gıda ihtiyacını hem de temizlik ihtiyaçlarını karşılayacak temel ihtiyaç paketleri oluşturdu. Yardımdan yararlanmak için öncelikle size en yakın il ya da ilçenizde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kimlik bilgileriniz ve dilekçeniz ile bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

KİRA YARDIM DESTEĞİ SAĞLANIYOR!

Maddi durumu kötü olan vatandaşlarımız için kira ödemeleri geliyor. Maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlarımız için umut kaynağı olmasıyla beraber temel ihtiyaç olan barınma ihtiyaçları karşılanacaktır. Pek çok kurum ve kuruluşlar tarafından kira yardımlara yapılmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
 • Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediyeler
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Özel Vakıflar ve dernekler

KİMLER FAKİRLİK MAAŞI ALABİLİR?

 • Barınma için duruma göre aylık 317 TL,
 • Çocuk için sağlık yardımı her çocuk için ayrı ayrı 30 TL,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık eğer dul maaşı alıyorsa bu para verilmez 250 TL,
 • Engelli raporu olan vatandaşlara 2022 aylık yardımı ve engelli raporunda ağır engelli görünüyor ise aylık 1.305 TL bakım maaşı,
 • Evde 65 yaş üstü olanlara aylık 601 TL,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlı ve engellilere özel olarak bazı beldelerde temizlik ve haftalık yemek yardımı yapılmaktadır.

 

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nihat Hatipoğlu vefat mı etti? Ünlü Hoca Nihat Hatipoğlu öldü mü?

Son Dakika Haberi! Nihat Hatipoğlu öldü mü? Ünlü hoca Nihat Hatipoğlu vedat mı etti. Sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir