Boyun Eğmeyen Güçlü Kadınlar Elisa ve Marcela - Vatan Kocaeli Gazetesi
23 Ekim 2020 Cuma

Boyun Eğmeyen Güçlü Kadınlar Elisa ve Marcela


Queer bireyler yıllardır sevgilerini açıkça yaşayabilmek için mücadele veriyor. Ancak ne yazık ki hala birçok yerde toplum baskısıyla karşılaşıyorlar. Yine de zamanın ilerlemesi ve insanların daha bilinçli hale gelmesiyle birlikte eş cinsel evliliklere izin veren ülkelerin sayısı da artıyor. Eş cinsel evlilikler ilk olarak Hollanda 2001’de yasa hale geldi. Ardından onu Belçika, İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç, Portekiz, İzlanda, Fransa, Birleşik Krallık, Lüksemburg izledi. Ancak eş cinsel evlilik birkaç ülkede yasal hale gelmeden yaklaşık bir asır önce, 2 kadın kalplerini sesini dinledi ve birbirleriyle evlendi. Marcela Gracia Ibeas ve Elisa Sánchez Loriga birbirlerine aşıklardı ve tek istedikleri birlikte olmaktı. Sonunda hayallerine kavuştular ve evlendiler. Peki bu nasıl oldu dersiniz? Elisa ve Marcela ikilisinin hikayesine gelin daha yakından bakalım.

İspanya’da yaşayan iki güzel kadın Elisa ve Marcela başlangıçta arkadaştılar ancak daha sonra aralarında derin bir bağ oluştu

Elisa ve Marcela filminden bir sahne

Marcela Gracia Ibeas ve Elisa Sánchez Loriga, İspanya’nın A Coruña kentindeki Öğretmen Eğitim Koleji’nde ilkokul öğretmeni olmak için eğitim alıyorlardı. Okulda tanışan ikili, öğretmeye tutkunlardı. Ancak bu onları bir araya getiren tek tutku değildi. Dönemin şartlarına göre bu bir “tabu” olsa da, birbirlerine koşulsuz ve geri dönülmez bir şekilde aşık oldular.

Marcela ve Elisa başlangıçta yakın arkadaştı ancak zaman geçtikçe ilişkileri daha da samimi hale geldi. Aralarındaki bağ o kadar güçlüydü ki etraflarındaki insanlar da bu bağı fark etti. Marcela’nın ebeveynleri, kızlarının aynı cinsiyetten biriyle ilişki içinde olduğunu öğrendiklerinde bunun bir skandalı tetikleyebileceğini düşündüler ve onu okuldan alma zamanının geldiğine karar verdiler.

Marcela’nın ailesi, Elisa’yla paylaştığı tutku ne olursa olsun, mesafenin onları uzaklaştıracağından emindi. Bu nedenle Marcela’yı Madrid’e gönderdiler. Ancak bu mesafe onları uzaklaştırmayacaktı.

Sahte bir kimlik benimsemek, resmi olarak evlenebilmelerinin tek yoluydu

Elisa ve Marcela
Gerçek Elisa ve Marcela

Aradan yıllar geçti. Bu sürede Elisa ve Marcela görüşemedi. Ancak kader onları yeniden bir araya getirdi. Elisa ve Marcela yıllar sonra tekrar bir araya geldiğinde, öğretmenlik kariyerlerine çoktan başlamışlardı. Çalışmalarını tamamladıktan sonra, Marcela, Calo köyünde öğretmenlik yaparken, Elisa Coristanco’da öğretmen oldu.

Yeniden bir araya geldikten sonra, 2 kadın ilişkilerine kaldıkları yerden devam ettiler. İşleri gereği gündüzleri farklı şehirlerde oluyorlardı ancak gecelerini birlikte geçirdiler. Bu, Elisa’nın sevgilisiyle evlenebilmek için sahte bir kimlik edindiği 1901 yılına kadar devam etti. Birirlerini o kadar seviyorlardı ki, evlenmenin bir yolunu aradılar. O dönemde eş cinsel evlilikler bir yana, aynı cinsiyetten iki kişinin bilikte olması bile hoş karşılanmıyordu. Nitekim, sonunda bir çözüm buldular. Elisa, sevgilisiyle evlenebilmek için görünümünü hatta ismini değiştirdi ve hatta sahte bir kimlik çıkardı. Erkeksi bir görünüm kazandı ve adını da Mario olarak değiştirdi.

Nitekim, 8 Haziran 1901’de, Marcela ve Mario yani Elisa resmen evlendi. Bu olay daha sonra kaydedilen en eski eş cinsel evliliklerden biri olarak bilinecekti.

Sırları ortaya çıktığında, kaçmak zorunda kaldılar

eş cinsel Elisa ve Marcela
Ancak Elisa ve Marcela’nın evliliği ve evlenmek için oynadıkları oyun çevresindekiler tarafından fark edildi. Komşular bu “Erkeksiz evlilik” ten şikayetçi oldu. Hatta bu olay dönemin gazetelerinde ilk sayfada yer aldı. Bunun üzerine Mario’nun (Elisa’nın) gerçekten bir erkek olup olmadığını doğrulaması için bir doktor görevlendirildi. Mario hermafrodit (çift cinsiyetli) olduğunu iddia etmeye çalışsa da, çiftin sırrı ortaya çıktı. Ne yazık ki bu, onlar için kötü sonuçlara sebep oldu. İkisi de işini kaybetti ve aforoz edildiler. Hatta haklarında tutuklama emri de çıkarıldı. Elisa ve Marcela ise kaçtı. Arjantin’e kaçtıkları tahmin ediliyordu.

Narciso de Gabriel isimli yazar ise 2008 tarihli bir kitabınde çiftin aşk hikayelerinin olası sonunu okuyucularıyla paylaştı


Elisa ve Marcela’nın evlerinden kaçtıktan sonraki yaşamları hakkında pek bir şey bilinmiyor. Ancak, 2008 yılında, tarihçi Narciso de Gabriel, “Alen dos evleri – Elisa Marcela e” başlıklı bir kitap yayınladı.

Kitapta Gabriel, Elisa ve Marcela’nın nasıl yakalandığını, hapsedildiğini ve daha sonra Porto, Portekiz’de serbest bırakıldığını anlattı. Yazar ayrıca, Maria adını alan Elisa’nın 1903’te Christian Jensen ile evlendiğini iddia etti.

Kadınlarla ilgili bir film, uzun süredir kayıp bir soyun bulunmasına yol açtı

eş cinsel
Elisa ve Marcela’nın aşkları için savaşmasından birkaç on yıl sonra, onurları için bir film yapıldı. 2019 yılında Netflix’te yayımlanan, Elisa & Marcela filmi, bu cesur ve güçlü kadınların hikayesini anlatıyor. Filminin ardından ise bazı sırlar ortaya çıktı. İlginç bir şekilde film, Marcela’nın soyundan geldiği öğrenilen Norma Graciela Moure’un bulunmasına sebep oldu. Filmin yayınlanmasından sonra Norma, elindeki eski fotoğraflara göz alttı ve internetten bir araştırma yaparak, elindeki fotoğrafın büyük büyükannesi olan Marcela’ya ait olduğunu fark etti.

Kaynak: 1

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngiltere’deki bir vahşi yaşam merkezinde Billy, Eric, Tyson, Jade ve Elsie adındaki beş papağan birlikte hangisini yaptığı için birbirlerinden ayrılıp parkın farklı yerlerine taşınmışlardır?

İngiltere’deki bir vahşi yaşam merkezinde Billy, Eric, Tyson, Jade ve Elsie adındaki beş papağan birlikte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir