"bir an evvel üretime ara verilmeli" -  Vatan Kocaeli - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

“bir an evvel üretime ara verilmeli” –  Vatan Kocaeli


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna DİSK bağlı Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası Gıda-İş Gebzede Tayaş fabrikası önünde üretime ara verilmesi çağrısıyla eylem yaptı. Açıklamada fabrikada 50den fazla işçinin Kovid-19a yakalandığına dikkat çekildi.

Eyleme Gebze Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan ve yöneticileri Birleşik Metal-İş 2 Nolu Şube Başkanı Eğitim Sen Başkanı ve yöneticileri ile CHP, HDP ve Emek Partisi de destek verdi.

60-70 İŞÇİYE 12 METREKARELİK ALANDA ÇAY İÇİRİYORLAR

Basın açıklamasını okuyan Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak Yüzlerce işçi arkadaşımız alınmayan önlemler nedeniyle salgında hayatını kaybetti. Tayaş işçileri içerisinde de her geçen gün pozitif vaka sayıları artıyor. 50den fazla işçi hastalıkla cebelleşirken Tayaş patronu ay sonunda çıkaracağı tonajın derdine düşmüş durumda İşçiler canının derdinde patron paranın dedi. Vaka sayısındaki artışı Tayaş işçilerinin beklediğini söyleyen Ozak Tayaş işçisi günde 1 maskeyle idare etmek zorunda bırakılıyor. Bazı bölümler bir vardiya eksiltilerek 12 saat ve 3 işçinin işini 1 işçiye yükleyerek çalıştırılıyor Maske çıkarıldığında tutanak tutan ve işçilerden ücret kesen yöneticiler en az 60-70 kadar işçiyi 12 metrekarelik alanda çay molasına mecbur ediyor. Ücretsiz izin tehdidi ile Tayaş işçisine istedikleri her türlü koşulu dayatıyorlar ifadelerini kullandı.

Tayaşta herhangi bir can kaybı olmadan önlem alınması gerektiğini vurgulayan Ozak açıklamasını şu çağrı ile sonlandırdı:

Bir an evvel üretime ara verilmeli. Tüm işçiler en az 14 gün süreyle evde izole edilmeli. İzinde geçen süre için işçiler hiçbir hak kaybı yaşamamalı yani ücretli izne çıkarılmalıdır. Tüm çalışanlara test yapılmalı ücreti patron tarafından karşılanmalıdır.

Fabrika yeniden üretime başladığında ise:

İşçi sağlığı ve iş güvenliği komiteleri oluşturularak çalışmalara başlanmalı. İşyerlerinde koronavirüse karşı nasıl önlem alınacağına dair üretim süreçlerinde eğitim verilmeli. İşyerinde düzenli hekim kontrolleri yapılmalı. Tuvalet yemekhane kantin servisler duş alma yerleri gibi işçilerin ortak kullandığı ve bir   arada bulundukları alanlar dezenfekte edilip hijyen acilen sağlanmalı. İşyerlerinde sağlıklı beslenme için hijyenik koşullarda bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar verilmeli. İşyerlerinde her iki saatte bir işçilerin 15 dakika havalandırmaya çıkarılmalı yemek saatleri uzatılmalı koruyucu maske verilmeli iş kıyafetlerinin temizliğine önem verilmeli dezenfektan ürünleri işçilere ücretsiz dağıtılmalı her türlü koruyucu malzeme patronlarca sağlanmalı. İşyerlerinde bantlar arasında en az bir metrelik sosyal mesafe sağlanmalı. Gece vardiyaları kaldırılmalı çalışma saatleri düşürülmeli haftalık izin süreleri iki güne çıkarılmalı.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaymakamlıktan Köpekler konusunda açıklama yapıldı –  Vatan Kocaeli

21 Ekimde Gölcük Değirmendere Yalı Evleri’nin olduğu bölgede vatandaşların iddiasına göre ayak parmakları kesilmiş vaziyette …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir