BionTech Firmasının Ceo'su Profesör Uğur Şahin Kimdir ? Uğur Şahin Nereli ? - Yaşam - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

BionTech Firmasının Ceo’su Profesör Uğur Şahin Kimdir ? Uğur Şahin Nereli ? – YaşamTürkiye’de hergün onlarca canın yitip gitmesine neden olan, binlerce ağır vaka sayısına sebep olan kovid19 için üst üste önlemler alınmaya devam ederken Bilim dünyasından sevindirici bir haber geldi. Belirtilenlere göre koronavirüs aşısı için önemli bir adım atıldı.

Uğur Şahin Kimdir ?

Bu önemli adımı atan ise BionTech firması ve onun Türk Ceo’su Profesör Uğur Şahin. Tüm dünyanın konuştuğu aşı konusunda BionTech firmasının bulduğu aşının virüse karşı yüzde 90 etkili olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da aşı gelişmeleri ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı ; ” PROF. DR. UĞUR ŞAHİN’LE bir telefon görüşmesi yaptım. Prof. Şahin, Özlem Türeci ile Almanya’da, kendi şirketleri olan BioNTech’te COVID-19’a karşı bilim çevrelerinde ilgi uyandıran bir aşı geliştirdi. Görüşmede bu gelişmeyi ele aldık. Bakanlık olarak süreçte iletişim halindeydik.”

Durum böyle olunca Uğur Şahin Kimdir gibi soruların cevabı merak edilmeye başlandı.

29 Eylül 1965 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya gelen Profesör Uğur Şahin 55 Yaşındadır. BionTech şirketinin CEO’su ve aynı zamanda Almanya’da bulunan Mainz Üniversitesi Tıp merkezinde görev almaktadır.

Uğur Şahin, daha önce de çeşitli girişimlerde bulunmuş ve Ganymed isimli bir ilaç şirketi kurmuştur. Eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

İmmünolog ve onkolog olan Şahin, İskenderun’da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göçmüştü.

Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin’in hayali doktor olmaktı. Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması zor bu hayali gerçek kılan Şahin, bugün eşiyle birlikte Almanya’nın en zengin 100 kişisi arasında. İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, ilk şirketleri Ganymed’i 1,4 milyar euroya satmıştı.

BioNTech’in piyasa değer ise 20 milyar euroyu aştı.

Pfizer Biantech tarafından üretilen ve şu ana kadar yapılan aşı çalışmaları arasında Kovid19’a karşı en etkili aşı olduğu ve virüse karşı Yüzde 90 koruma sağladığı iddia edilen koronavirüs aşısı için fiyatlandırmaların da belli olduğu belirtiliyor.

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

Koronavirüs aşısının fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili soruları da yanıtlayan Pfizer Biontech yetkilileri aşı için en uygun fiyatlandırma yaptıklarını ve aşının fiyatlarından değişkenlik olabileceğini belirterek 2 doz için düşünülen koronavirüs aşı fiyatının ABD’de 39 dolar olduğunu belirttiler. Bu fiyatın ulaşım ve depolama gibi etkenlere bağlı olarak ülkeden ülkeye değişebileceği de gelen bilgiler arasında.

Aşı ABD’de satılan fiyatı ile Türkiye’de satışa sunulursa 330 tl gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekecek. Aşı için yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu ve yakın tarihte ilk olarak ABD’de satışa sunulacağı belirtiliyor.

Türkiye’ye Geliş Tarihi !

“Ocak ayında Avrupa ve ABD’de aşının ilk birkaç milyon dozluk dağıtımını planlanıyoruz” diyen Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech’in kurucusu Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini söyledi.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müge Anlı’da bugün neler yaşandı? 26 Kasım

Gülşen Hanım, Muğla’nın Ortaca’da ilçesinde yaşayan Fatma Hanım bir süre önce dolandırıldığı iddiasıyla adliyeye başvurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.