Beklenen Müjdeli Haber Geldi! İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek Belli Oldu - Vatan Kocaeli Gazetesi
1 Kasım 2020 Pazar

Beklenen Müjdeli Haber Geldi! İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek Belli Oldu


Pandemi dönemi ile beraber vatandaşların artık virüs kapma korkusu ile toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak kendi arabalarını satın almak istemeye yönelmesi ile beraber araç fiyatları rekor seviyede yükseliş göstermişti.

Özellikle de kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan 0.49 faizli taşıt kredisi kampanyası döneminde araç satış rakamları rekor seviyeye ulaşmış, yaşanan yükselişin ardından vatandaş zam şoku ile büyük bir sarsıntı yaşamıştı. Süreçte sürekli olarak fiyatlar düşecek temennisi ile beklemede kalanlar ne yazık ki yükselen fiyatlar nedeniyle büyük zarara uğradı.

ARAÇ FİYATLARINA ZAM YAĞMURU BAŞLADI, ARABASINI SATAN VE ARAÇ ALMAYANLAR PİŞMAN OLDU! 

Pandemi döneminde zamlanan araç fiyatları nedeniyle hem ilk dönemde araba almayanlar hem de yükselen fiyatları değerlendirmek üzere arabasını satan kişiler bu dönemde bir anda patlayan araba fiyatları nedeniyle büyük mağduriyet yaşamışlardı. Önce sıfır araç fiyatları patlama yaşarken ardından da ikinci el araba fiyatları zam yağmuruna tutulmuş bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatını dahi geçmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ, NE OLACAK?

Herkesin yanıt aradığı soruya Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç cevap verdi. Erkoç “2019 yılının nisan ayında 468 bin 217 adet olarak gerçekleşen ikinci el araç satışı, bu senenin aynı ayında yüzde 50,46 düşüşle 231 bin 977 olarak kaydedildi.

Mayıs ayında da geçen seneye göre yüzde 26,36 düşüş yaşandı ancak haziran ayı itibarıyla kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleriyle hem sıfır araç satışlarında hem de ikinci el piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2019 yılının haziran ayında 399 bin 916 adet olan satışlar, yüzde 93 artışla 773 bin 260 olarak gerçekleşti” diyerek yaşanan yoğun talebi gözler önüne serdi.

2020 yıl sonuna doğru sıfır araçların banttan inerek bayilere gelmesi ile beraber sıfır araç arzında yaşanan yükselişle arz talep dengesi sağlanacağını belirten Erkoç “Sıfır araç satışlarının artmasıyla birlikte ikinci el araç sektörü de hareketlenecek. Fiyatlarda da bir düşüş yaşanmasını umuyoruz.

Pandemi sebebiyle ekonomide yaşanan zorluklara rağmen ikinci el otomobil sektörü yıl boyunca talep gördü. İkinci el sektörü olarak bu yılı 8 milyonun üzerinde bir satışla kapatmayı bekliyoruz” diyerek en yakın fiyat indirimi için 2020 yıl sonunu işaret etti.

YAZAR: Ömer Yılmaz

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TFF Her şeye rağmen diyerek amatör liglerin başlayacağı tarihi açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2021 amatör liglerin ne zaman başlayacağı hakkında resmi açıklama yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.