Banyo Dekorasyonu Fikirleri - Banyonuzu Ferah Hale Getirecek Dekorasyon İpuçları - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Banyo Dekorasyonu Fikirleri – Banyonuzu Ferah Hale Getirecek Dekorasyon İpuçları


Banyonuzu Ferah ve Kullanışlı Hale Getirecek Dekorasyon İpuçları

Banyolar dekorasyon sırasında dikkat etmemiz gereken alanlardan birisidir. Banyo dekorasyonuna başlarken, öncelikle kendi tarzımızı yansıtacak tercihler yapmamız gerekmektedir. Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta da havalandırmaya dikkat etmektir. En şık tasarımların yer aldığı birbirinden ferah ve kullanışlı banyo dekorasyon ürünleri için buraya tıklayın.

Banyolar nemli ve buhara maruz kalan alanlar olduğu için, havalandırma sistemine önem verilmeli ve dekorasyon için kullanılan malzemelerin nemden etkilenmeyecek, kaliteli malzemeler olmasına dikkat etmek gerekir. Bu içeriğimizde dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurarak, banyonuzu kişisel hale getirebilecek muhteşem dekorasyon fikirlerini bir araya getiriyoruz.

Banyo Dekorasyonu İpuçları;

1. Beyazın Ferah Enerjisini Banyonuza Taşıyın

Küçük ve kullanışsız olduğunu düşündüğünüz bir banyoya sahipseniz açık renklerin gücünden faydalanarak işe başlayabilirsiniz. Bir mekanı olduğundan daha ferah gösteren en popüler yöntem beyaz rengi kullanmaktır. Bembeyaz duvarlar ve banyo fayansları banyonuzu sadece daha büyük göstermekle kalmaz aynı zamanda daha ferah bir mekan algısı yaratır. Beyaz rengi çiğ buluyorsanız beyazdan sarıya kadar tüm ara renkleri banyonuz için tercih edebilirsiniz. Oluşacak fazla çiğ görüntüyü ise renkli (özellikle mavi tonları çok yakışacaktır) obje ve aksesuarlarla destekleyerek zevkinize uygun bir hale getirebilirsiniz.

Minimalist Küvet ve Jakuzi Modelleri


2. Minimalist ve Sade Bir Tasarım Planlayın

minimalist-ve-sade-bir-tasarim-planlayin.jpg

Küçük bir banyoyu değişime sokmaya karar verdiyseniz öncelikle modern ve minimalist bir tasarım yapmayı kafanıza koymalısınız. Çünkü dar alanlar ancak minimalist tasarımlarla ferah bir görüntü elde edebilir. Bu tarz küçük banyolarda gereksiz detaylardan ve abartılı desenlerden kaçınmalısınız. Banyoda kullandığınız araç ve gereçleri kapağı kapalı alanlarda muhafaza etmelisiniz. Etrafta bulunan eşyalar rahatsız edici bir görüntü ortaya koyacaktır. Ayrıca banyonuzda büyük bir banyo dolabı yerine basit bir lavabo tezgahı veya monoblok asma lavabo kullanılması daha mantıklı olacaktır. Çerçevesiz aynalar küçük banyoların en önemli kurtarıcılarından biridir. Aynı zamanda şeffaf duş camı da küçük banyo dekorasyon fikirleri arasında en dikkat çeken unsurlardan biridir.

Banyo Tekstil Ürünleri İncele


3. Tek Bir Rengin Farklı Tonlarını Tercih Edin

tek-bir-rengin-farkli-tonlarini-tercih-edin.jpg

Evinizin banyo bölümü dar ve küçükse bu alanda kullanacağınız renkler bir rengin tonlarından oluşmalıdır. Tüm banyoda bir bütünlük sağlanması, yumuşak geçişler açısından oldukça önemlidir. Kullanacağınız banyo aksesuarları ile ana renk üzerine başka renk, desen ve dokular ekleyebilirsiniz. Örneğin tercih ettiğiniz beyaz fayansların arasına siyah derz dolgusu yaptırarak stil sahibi bir banyo elde edebilirsiniz.

Modern Banyo Aplikleri İncele


4. Duvar Kağıdı ile Dikkat Çekici Bir Tasarım Yakalayın

duvar-kagidi.jpg

Küçük bir banyonun dekorasyonuyla başa çıkmanın en iyi yolu dikkati başka bir yöne çekmek olacaktır. Mesela banyonuzun bir duvarına uygulayacağınız zevkli seçilmiş bir duvar kağıdı, banyonun küçük  olduğu algısını ortadan kaldırabilir. Yine de küçük bir ortam olduğu için büyük boyutlu ve koyu renkli desenler seçmekten kaçınmalısınız. Küçük ve sık desenler ortama derinlik kazandıracaktır. Banyoda görmeye pek alışık olmadığımız duvar kağıtlarının ıslak mekanlar için kullanışsız olduğunu düşünüyorsanız, nemli ve sıcak ortamlar için özel duvar kağıtları satılmaktadır.

En Şık Duvar Kağıdı Modelleri


5. Fonksiyonel Depolama Çözümleri Yaratın

fonksiyonel-depolama-cozumleri-yaratin.jpg

Küçük ve dar banyolarda büyük dolaplar kullanıp, kişisel bakım ürünlerini veya havluları bu alanlara depolamak kesinlikle mantıksız olacaktır. Mümkün olduğu kadar az eşya bulundurmak bu alanları daha kullanışlı hale getirecektir. Portatif ve çok fonksiyonlu mobilyalar küçük alanlar için olmazsa olmazdır. Sabit banyo dolaplarının aksine bağımsız depolama çözümleriyle banyo eşyalarınızı istediğiniz zaman başka yere taşıyabilirsiniz. Küçük banyo düzenlemesi için sepetler ve tabureler oldukça kullanışlıdır. Portatif ve tekerlekli düzenleyicilerle küçük banyonuzu rahat hareket edebilecek hale getirmeniz mümkün!

Banyo Dolabı Modellerine Göz Atın!


6. Aynaların Odayı Genişletici Etkisinden Faydalanın

aynalarin-odayi-genisletici-etkisinden-faydalanin.jpg

Küçük banyolarda kullanılan en popüler çözümlerden biri olan ayna kullanımı, hepimizin bildiği bir fikir olsa da bu yazıda bahsetmesek olmaz. Aynalar, diğer tüm küçük odalarda olduğu gibi banyolarda da ışığı yansıtarak mekanı olduğundan çok daha geniş gösterir. Bunun için duvara dev bir ayna asabilir veya ayna duvar karoları ile banyonuzu iki kat daha büyük gösterebilirsiniz. Özellikle çerçevesiz aynalar banyonuzdaki derinliği oluştururken hem de stil sahibi görünmesine olanak sağlayacaktır.

Popüler Banyo Aynası Modelleri


7. Çerçevesiz ve Cam Duşakabin ile Alanınızı Genişletin

cercevesiz-ve-cam-dusakabin.jpg

Dar ve zor hareket edilebilen küçük banyolarda çerçevesiz duş camları sınırları ortadan kaldırmaya yarar. Seçtiğiniz buzlu veya desenli duşakabin camları banyoda ekstra duvar etkisi yaratacağından alanı daha da küçültmektedir. Şeffaf duş camlarını banyonuzda tercih etmeniz hem duş alırken kendinizi daracık alana sıkışmış hissetmemenizi hem de banyonuzun bölünmemiş olmasını sağlar. Bazı eski tarz banyo tasarımlarında duşakabinin içerisindeki duvar farklı renkte veya farklı bir malzeme ile tasarlanmıştır. Bu, banyoda bölünmelere sebep olur ve dolayısıyla alanı küçük gösterir. Cam duşakabinin içerisinde bulunan alan da, banyonun tümünde kullanılan fayanstan döşenirse banyo bir bütünlük kazanır ve daha geniş bir görüntüye sahip olur. 

En Şık Duşakabin Modelleri


8. Yuvarlak Hatlar Kullanmaya Dikkat Edin

yuvarlak-hatlar-kullanmaya-dikkat-edin.jpg

Geometrik mobilyalar veya seramikler çok eskide kalan tarzın ürünleri olarak günümüzde yerini alıyor. Stil sahibi evlerde veya banyolarda artık özellikle yuvarlak hat kullanılmaya başlandı. Siz de küçük banyo tasarımınız için mobilya ve vitrifiye seçerken köşeli ve geometrik hatlı modeller yerine yuvarlak hatlı modelleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde banyonuzda hem hareketiniz kolaylaşacak hem de banyonuz olduğundan geniş bir görünüme sahip olacak.

Geometrik Banyo Lavabo Modelleri


9. Aksesuar Kullanımına Önem Verin

aksesuar-kullanimina-onem-verin.jpg

Küçük banyo tasarımlarında genellikle tek renk tonları kullanmak mantıklı olacağından aksesuar kullanımı çok mühimdir. Banyonun kişiselleştirilmesi ve ferah bir ortama dönüşmesi ancak zevkli seçilmiş aksesuarlarla sağlanabilir. Koyu renkleri seviyorsanız fakat banyonuzu küçük göstereceği için kullanmaktan çekiniyorsanız, aksesuar tercihinizi koyu renklerden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca banyoda tablo ve çiçek kullanımı bir zamanlar ne kadar garipsense de şimdilerde trend hale gelmiş durumda! Bu yüzden duvarların boşluğu ve zeminin sakinliği sizi rahatsız ediyorsa bu tarz alternatif çözümler üretebilirsiniz.

En Trend Banyo Aksesuar Modelleri


10. Desenli Seramikle Kendinize Köşe Yaratın

desenli-seramikle-kendinize-kose-yaratin.jpg

Banyo içerisindeki yüzeylerde kullanılan seramik ve fayanslar büyüklük algısını en çok etkileyen faktörlerden birisidir. Bu sebeple küçük banyo tasarımları için en çok dikkat edilmesi gereken şey seramik ve fayans seçimidir. Seramikte büyük desenler tercih ettiğinizde banyonuzu olduğundan daha küçük gösterse de, banyonun bir duvarında uygulayacağınız seramik tıpkı yukarda bahsettiğimiz duvar kağıdı çözümü gibi algı dağıtıcı olacaktır. Mermer deseni son zamanlarda sıkça tercih edilen bir seramiktir. Banyonuza ferahlık kattığı gibi temiz ve sade bir görünüm elde etmenizi de sağlayacaktır.

Desenli Banyo Seramik Modelleri

Önerilen İçerik: Birbirinden Yaratıcı ve Zevkli 13 Dekorasyon Fikri

NeOldu.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan deprem mesajlarına teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitterdan yaptığı paylaşımında; İzmir depremi dolayısıyla geçmiş olsun ve taziye mesajlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.