Bakan Koca müjdeyi verdi: "Üniversiteler açılabilir ama" - Vatan Kocaeli Gazetesi
29 Ekim 2020 Perşembe

Bakan Koca müjdeyi verdi: “Üniversiteler açılabilir ama”


Türkiye’de Covid-19 pandemisi devam ederken, bir çok üniversite güz dönemi eğitimlerine ‘uzaktan eğitim’ şeklinde başlamış durumda. Uzaktan eğitim alan üniversiteli öğrencilerin bir çoğu okullarını özlemiş durumda. Özellikle ilk ve orta dereceli okulların kademeli ve kısıtlamalı da olsa başlamış olması üniversiteler açılacak mı? sorusunu daha çok sorduruyor. Bugün Bilim Kurulu sonrası açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın gündeminde üniversitelerin durumu vardı.

BİR ÇOK ÜNİVERSİTE UZAKTAN EĞİTİME BAŞLADI

Şimdiye kadar açıklama yapan üniversiteler 2020-2021 yılının güz dönemine uzaktan eğitim ile başlama kararı aldı. Fakat bazı bölümlerde, özellikle uygulamalı dersler için yüz yüze eğitim de yapılıyor. Yine de bir çok ders internet üzerinden devam ediyor. Öğrenciler internetten derslerini takip ediyor.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Bugün Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerin açılması ile ilgili bilgiler paylaştı.

Bakan Koca, yüz yüze eğitimin uygulandığı öğrenciler arasında salgının seyrinin izlendiğini belirtilirken, 2 hafta içinde yaş gruplarında salgının seyrini tekrar değerlendirip, üniversiteler için gerektiğinde kademeli açılmanın söz konusu olabileceğini söyledi.

Olası bir açılma için vakit de veren Bakan Koca; “Salgının seyri ve yüz yüze eğitimle öğrencilerin yaş gruplarındaki dağılımın nasıl şekillendiğini gördükten sonra gündeme alırız. Önümüzdeki 2-3 haftanın değerlendirmek için önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Yani önümüzdeki 1.5 aylık süreçte eğer salgın koşulları yüz yüze eğitimin başladığı yaş gruplarında iyi bir biçimde devam ederse üniversitelerin de kademeli olarak yeniden başlaması söz konusu olabilir.

Vatan Kocaeli

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Veli Taahhütname Formu! Örnek Veli Bilgilendirme ve Taahhütnamesi!

MEB ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Salgın yönetimi ve Çalışma Rehberine göre öğrencisini okula …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir