Aykut Eren Dinç!  Bu çocukta yok yok! | Kocaeli Spor - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Kasım 2020 Salı

Aykut Eren Dinç!  Bu çocukta yok yok! | Kocaeli SporHenüz 11 yaşındaki Türkiye şampiyonu milli buz pateni sporcusu Aykut Eren, bu yeteneğinin dışında bir birinden farklı özelliklere sahip. Üstün Zeka tanısı konulan Aykut’un başarıları saymakla bitmiyor. 41 Kere Maşallah, aman nazar değmesin diyor ve Aykut’u sizinle tanıştırıyoruz.

 

BURAK DEMİRBOĞA’YI ÖRNEK ALIYOR

5 yıldır buz pateni sporu yapan Aykut Eren, geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen Buz Pateni Türkiye Şampiyonası’nda kategorisinde birinciliği kimseye bırakmadı. Bir birinden farklı yeteneklere sahip olan Aykut’un idol olarak aldığı sporcu, Kocaeli’nin yetiştirdiği başarılı Milli buz pateni sporcusu Burak Demirboğa… Üstün bir zekaya sahip olan ve 11 yaşında olmasına rağmen iyi derecede İngilizce bilen Aykut ile Hicran Dinç ve babası Erkan Dinç de gurur duyuyor.

 

Eren, gelecekte Burak Demirboğa gibi iyi bir buz pateni sporcusu olmak istiyor.

 

HER ZAMAN DİSİPLİNLİ VE KONSANTRE

Tam bir matematik dehası olan ve birçok özel yeteneğe sahip Aykut Eren Dinç adeta işlenmeyi bekleyen bir cevher gibi. Pamuklar içinde saklanması gereken küçük yetenek,  buz pateni antrenmanlarını disiplinli bir şekilde yaparken, antrenörleriyle de uyum içerisinde çalışıyor. Aykut, yoğun buz pateni antrenmanlarına rağmen akademik ve sosyal alanda da oldukça başarı.

 

Aykut Eren, Ankara’daki yarışmada kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu ve ilimizi gururlandırdı.

 

EĞİTİM HAYATI BOYUNCA OKUL BİRİNCİSİ OLDU

“Üstün Zeka” tanısı konulan Aykut Eren hafta sonları Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde 3. kademe eğitimlerine devam ediyor. İyi derecede İngilizce bilen ve okuldaki durumu da çok iyi seviyede olan genç sporcu ilkokuldan okul birincisi olarak mezun oldu, ilkokul ve ortaokulda yapılan birçok sınavdan da tam puan çıkararak Türkiye 1.si oldu.

 

5 yıldır buz pateni sporu yapan minik sporcu uzun yıllar boyunca ilimize ve ülkemize madalya kazandıracağına kesin gözü ile bakılıyor.

 

ROBOTİK KODLAMAYA ÇOK İLGİLİ

Minik deha Aykut’un başarıları bunlarla da bitmiyor. Aykut, birçok özel okulun yaptığı bursluluk sınavlarında 1. olarak tam burs almaya hak kazandı ve bu vesile ile eğitimine de %100 akademik burs ile devam ediyor. Aykut Eren, robotik kodlama alanında “Teknobest” takım ismiyle Türkiye çapında yapılan “Root 2020” yarışmasında takım halinde yarı finale çıkma başarısı gösterdi.

 

 

KEMAN VE PİYANO ÇALIYOR

Kanguru Matematik Yarışması’nda finale çıkan,  aynı zamanda, matematik ve fen alanlarında yapılan yetenek sınavı olan MATBEG ve FENBEG sınavlarında %1’lik dilime giren milli buz pateni sporcusu, akademik başarısının yanında sosyal olarak da oldukça aktif. 2019 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar bölümünü birincilikle kazanan Aykut, Batı Müziği bölümünde eğitim alıyor, keman ve piyano çalıyor.

 

 

RESİM, TENİS OYNUYOR, HİKAYE VE SENARYO YAZIYOR

Resim yapmaya da yeteneği olan, son derece güzel kara kalem resimleri olan Aykut, boş zamanlarında bol bol kitap okuyor. Hikaye ve çeşitli senaryolar da yazabilen Aykut Eren’in bunun için tuttuğu özel bir defteri bile var. İl Gençlik Spor Müdürlüğü’ne bağlı Halk Oyunları bölümünde eğitim alan Aykut, bu dalda da çeşitli gösterilerde yaparak performans sergiliyor. 5 yaşından beri kış tatilinde kar kayağı yapan, yaz tatilinde yüzerek stres atan Aykut Eren, karatede turuncu kuşak sahibi. Küçük sporcu hobi olarak da fırsat buldukça babasıyla tenis sporu yapıyor.

 

Spor41 – Özel

 

Aykut Eren’in mühendis annesi Hicran Hanım ve asker babası Erkan Dinç, çocuklarının iyi sporcu olmalarının yanında, vatanlarına iyi yetişmiş, üretken ve birey olması için elinden geleni yapıyor.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canlı Maç İzle Wisla Plock Pogon Szczecin Maçı Jestyayın İzle, Taraftarium24 İzle, Bedava Maç İzle

Canlı Maç İzle ile Wisla Plock Pogon Szczecin maçını canlı izleyebilirsiniz. Jestyayın ile Wisla Plock …

1 Yorum

  1. Maaşallah Allah nazarlardan korusun. Başarıları daim olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.