Asgari ücretle çalışanlara 375 TL ödeme yapılacak! Sadece başvuru yapanlar faydalanacak - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Asgari ücretle çalışanlara 375 TL ödeme yapılacak! Sadece başvuru yapanlar faydalanacak


Vatandaş her geçen gün korona virüs salgını nedeniyle biraz daha geçim sıkıntısı yaşamaya devam ederken devletin ödemiş olduğu teşvik ve destekler de daha fazla araştırılmaya devam ediyor. Özellikle de asgari ücretli çalışanlara verilen destekler bu kişilerin düşük maaşları nedeniyle daha fazla desteğe ihtiyaç duymaları nedeniyle yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Yaşanan süreçte asgari ücretli vatandaşlara yeni bir müjde haberi daha geldi. Asgari ücretli çalışanlara 375 TL ödeme yapılacak ancak bu ödemeden sadece başvuru yapanlar faydalanabilecek. Bunun için asgari ücretli çalışanların AGİ fark başvurusu yapması ve bildirimlerini gerçekleştirmesi yeterli olacak.

AGİ FARK BAŞVURUSU YAP, 375 TL KAP! 

Doğum nedeniyle ücretsiz izin kullanmak zorunda kalan eş asgari geçim indirimlerinden dolayı da bu haktan faydalanma imkanı sunulacak. Bu uygulama sayesinde asgari ücretli çalışanlara 375,23 TL tutarına kadar değişen rakamlarda ödemeler yapılacak.

Açıklanan rakamlara göre 2020 yılı içerisinde eşi çalışmayan, ücretli, çocuk sahibi olan kişilere aylık 297.98 TL üzerinden indirim uygulanacak. İndirimden faydalanacak kişinin eşinin aktif olarak çalışması durumunda 253,83 lira indirim uygulanacak. Ancak evli olan eşin çalışmaması ve çiftin 3 çocuklarının olması durumunda bu rakam 375,23 lira seviyesine yükseliyor. Söz konusu rakamlar kişilerin maaşlarına aylık olarak eklenerek ödeniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AGİ ÖDEMESİ İÇİN BİLDİRİM YAPILMASI ŞARTI BULUNUYOR! 

Kendisi çalışma hayatına devam eden ancak eşi doğum iznine ayrılan çalışanlar için ise Asgari Geçim İndirimi ödemeleri hakkından yararlanabiliyor. Doğum yapan kadının ücretsiz izne ayrılması durumunda diğer eş AGİ hakkından yararlanabiliyor.

Doğum yaptığı için ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan çiftleri ilgilendiren düzenleme kapsamında bu haktan yararlanmak için mutlaka başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru yapmak isteyen kişilerin;

Kişinin izinli olduğu dönemde ücret almaması, bu süre zarfında hiçbir gelire sahip olmaması, ya da çalışmaması şartı bulunmaktadır.

YAZAR: Ömer Yılmaz

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Enkaz Altında Olan Seda Dinçer’i Arama Çalışmaları Devam Ediyor! – Vatan Kocaeli

İzmir depremi’nde birçok kişi enkaz altından çıkarılırken enkaz altında olduğu iddia edilen genç bir  kız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.