Arsalar Altın Oldu! Pandemi Döneminde Arsa Fiyatları Yüzde 150 Arttı - Vatan Kocaeli Gazetesi
30 Ekim 2020 Cuma

Arsalar Altın Oldu! Pandemi Döneminde Arsa Fiyatları Yüzde 150 Arttı


Korana virüs salgını döneminde emlak fiyatları hızlı yükselirken özellikle de arsa fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekti. Büyük şehirlerde arsa fiyatları daha hızlı yükselirken hem inşaat firmaları hem de vatandaşlar tarafından gelen yoğun talep arsa fiyatlarını arttırdı. Detaylar haberimizde…

İndirimli konut kredisi kampanyası döneminde konut satışları rekor üstüne rekor kırarken stoklar da hızlı eridi. 

Konut stokunun bitmesi ile beraber inşaat firmaları yeni projelerini raflardan indirmeye başlarken arsalara olan talepte artış yaşandı. 

ARSA FİYATLARI YÜZDE 150 ZAMLANDI, ARSASI OLAN YAŞADI! 

Pandemiden önce satışında zorlandığımız birçok arsa pandemi döneminde kredilerin de düşmesiyle beraber talep görmeye başladı. Bu bölgede elimizde nadiren arsa kalıyor. Konut stoklarının erimesiyle arsaya talep artınca inşaat firmaları bu arsaları satın alıyor. Arsa fiyatlarının fiyatı, metrekaresi 2 bin ile 3 bin lira arasında değişiyor” dedi. 

Bölgede inşaat sektöründe hizmet veren Volkan Güneş ise “Bir süre önce metrekaresi 700-800 lira olan arsalar şu anda 2 bin liranın üstüne çıktı. Çünkü talep var. Pandemi nedeniyle insanlar apartmandan sıkıldı. Menderes’te en çok da villalar talep görüyor. Konut kredileri 2-3 ay önce düştü. Faiz oranları 0.66 liraya düşünce aşırı bir talep oldu. En çok villa talep gördü. Arsaya, tarlaya yöneliş var” diyerek pandemi sonrası vatandaşın tercihlerinde de değişimler olduğunu söyledi. 

Arsa yatırımı yapan kişilerin sayılarının artması ve inşaat firmalarının da arsa arayışına girmesi ile beraber sınırlı sayıda olan arsaların fiyatları yükselirken pandemi  döneminde arsa fiyatlarında yaşanan yüzde 150 artış dikkat çekti. 

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.