Ankarakart HES Kodu zorunluluğu uzatıldı - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Ankarakart HES Kodu zorunluluğu uzatıldı


Bir süre önce Ankara Valiliği kararı ile 14 Ekim’den itibaren geçerli olacağı söylenen Ankarakart HES Kodu süresiz biçimde uzatıldı. Açıklama EGO Genel Müdürlüğü resmi sitesinden duyuruldu. Açıklamada ‘ikinci bir karara kadar’ denerek net tarih verilmedi.

EGO Genel Müdürlüğü açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“EGO Genel Müdürlüğümüzce, Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirler kapsamında, hastalığın yayılım hızının kontrol altına alınabilmesi için İçişleri Bakanlığı’nın 29.09.2020 tarihli “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması”na ilişkin Genelgesi ve Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun (UHK) 30.09.2020 tarih ve 2020/75 sayılı Kararı’na istinaden, toplu taşıma araçlarında kullanılan isme tanımlı olmayan tam Ankarakart’ların kişiselleştirmesi ve söz konusu bu kartların HES kodu ile entegrasyonu konusunda Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler devam etmektedir.Vatandaşlarımızın ulaşım kartlarına HES kodlarını ne şekilde entegre edecekleri belirleninceye kadar tam Ankarakart’ların kişiselleştirme işlemlerinin süresi, ikinci bir duyuruya kadar uzatılmıştır. Gelişmeler, Kuruluşumuz internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

İSTEYEN KİŞİSELLEŞTİRME YAPMAYA DEVAM EDEBİLİR

Normal şartlarda 14 Ekim’de bitmesi beklenen zorunlu kişiselleştirme uygulaması böyle ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Fakat bu zorunluluğun kalktığı anlamına gelmiyor. Dileyen vatandaşlar HES Kodu aldıktan sonra ankarakart sitesi üzerinden kişiselliştirme işlemine devam edebilir.

ANKARAKART HES KODU NASIL YÜKLENİR? TIKLA-ÖĞREN

 

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir