16 Temmuz 2020 Perşembe

Alo 170 ile SGK Sorgulama, İŞKUR Başvurusu Yapma! Alo 170 Çalışma Saatleri? Alo170 ile İşyeri Şikayet Edilir Mi?


Vatandaşlar Alo 170 üzerinden ihbar ve şikayetlerini iletebiliyor. Canlı destek sayesinde aynı anda interaktif olarak vatandaşların soru ve sorunlarına karşılık verebilen Alo170, aynı zamanda görüntülü arama hizmeti ile işitme engelli vatandaşlarımız için işaret dili bilen temsilcileri devreye sokuyor

Son dönemde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü tarihten Mayıs’ın ilk haftasına kadar 5 milyona yakın başvuru alan Alo 170 danışma hattına en çok İŞKUR ile ilgili sorular ve başvurular geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre bu dönemde Alo 170’e gelen çağrılar yüzde 160 arttı.

ALO 170 hattını aradığınızda şu konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle ALO 170’i aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlemin daha hızlı olması açısından önemli. İşlem sırasında adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve size başvuru takip numarası verilmektedir. ALO 170 başvuru sonrasında 3 iş günü sonra tekrar arama yaparak başvurunuzla ilgili bilgiye ulaşma şansına sahipsiniz.

Alo 170’in ücretlendirmesi konusunda resmi sitesinde bir bilgilendirme yok. Arama şeklinize göre, operatörünüze göre bir ücretlendime olabileceği söz konusu!

Alo 170 ile Neler Yapılabilir?

ÇSGB (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı), SGK, İŞKUR ve MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi ALO 170’i arayarak öğrenebilirsiniz. ALO 170 aracılığıyla işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile ilgili şikayetler alınmaktadır. İstenen bilgiler; İşyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir.

Kayıt dışı istihdam şikayetleri ALO 170 aracılığıyla yapılabilmektedir. Denetimlerin yapılabilmesi için, şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka biliyor olmamız gerekmektedir.

ALO 170 hattı aracılığıyla anlaşmalı boşanma şikayetleri alınmaktadır. Denetimlerin sağlıklı yapılabilmesi için, anlaşmalı boşanma yapan kişilerin isim soyisim, TC kimlik numaraları ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz. Emeklilik tarihinizi öğrenmek için TCKN ile aramanız yeterli.

Küçük ölçekli işletmeler için ne gibi destekler sunulmaktadır?

Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumunca mali olarak desteklenmektedir. Bu tip işyerlerinin tescilli oldukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunmaları yeterlidir. Sağlanacak desteğin usul ve esasları İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelikle belirlenmiştir. İşverenlerin bu destekten faydalanmasında işverenin Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınmaktadır. İşyerlerinin bu destekten faydalanması için İSG-KÂTİP sistemine kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmet sunucusu ile yapılmış bir sözleşmesinin olması şarttır. Bu destek, iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının tehlikeli sınıf için %1,4 ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için %1,6’sı kadar olacaktır.

ALO170 sayfasına buraya tıklayarak gidebilirsiniz

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir