Adalet Bakanlığı 2020 Zabıt Katibi Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ? - KPSS Rehber - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Kasım 2020 Çarşamba

Adalet Bakanlığı 2020 Zabıt Katibi Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ? – KPSS RehberKPSS’de istediği sonucu elde edemeyen ve hedeflediği yüksek puanı alamayarak kendi branşında atanamayan lisans, önlisans ve lise mezunları için en büyük umutlardan birisi de Zabıt Katipliği alımlarıdır.

Zabıt katipliği sınavına genellikle lisans mezunları hazırlanmaz kadro sayısı çok çok düşük olan ortaöğretim mezunları hazırlanır ama bir an önce atanmak isteyen lisans ve önlisans mezunları da bu sınava başvuru yapabilmektedir.

2020 Zabıt Katipliği Alımı Olacak mı ?

Zabıt katipliği alımları çift seneli yıllarda alınan KPSS puanları dikkatte alınarak yapılır. 2018 KPSS’de 70 ve üzeri puan alan birçok aday büyük umutlarla Zabıt katipliği alım ilanını beklemiş ama pandemi sürecinin de etkisiyle beklenenin çok çok altında bir alım sayısı ile yetinmek zorunda kalmışlardır. 2020 Yılı KPSS puanlarına göre Zabıt katipliği alımlarına kesin gözüyle bakabiliriz.

Geçtiğimiz aylarda bir programa katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ” Maliye Bakanlığından onay aldıkça alım ilanına çıkacağız ” ifadelerini kullanmıştı. Büyük olasılık gelecek alım ilanı yüksek bir sayı olacaktır. Bu nedenle 2020 KPSS’den en az 70 ve üzeri puan alarak Adalet Bakanlığı’nın açacağı alım ilanını beklemekte fayda var.

Zabıt katibi Ne İş Yapar ?

Zabıt Kâtibi adliyelerde, bölge idare mahkemelerinde, seçim kurullarında, icra dairelerinde kalem işleri, yazışma ve dosyalamanın yapılmasından, duruşma tutanakların düzenlenmesinden,  sekretarya hizmetlerinin verilmesiyle ilgili işlerden sorumlu kişiye verilen ünvandır.

Zabıt katipliğinde yükselme sınavı var mı ?

Evet belli şartların taşınması halinde kurum içinde yapılan yazılı sınavlara katılarak görevde yükselmek mümkündür

Zabıt katibliğine kimler başvurabilir ?

Zabıt katipliğine KPSS sınavlarından 70 puan üzeri alan herkes başvurabilir. Lise, önlisans ve lisans mezunu farketmeksizin KPSS puanı 70 ve üzeri olan herkes başvuru yapabilir. İlgili adliye KPSS puanı baz alınarak genel bir sıralama yapar ve başvuru sayısının 20 katı kadar adayı klavye sınavına davet eder.

Klavye sınavı’nda da yanlışlar hariç en az 90 kelime yazmak gerekmektedir. 3 dakika içinde 90 kelime ve üstü yazan kişiler başarılı olmuş sayılır fakat bu demek değildir ki zabıt katibi oldunuz.

Diyelim ki  Mersin Adliyesi 10 zabıt katibi alımı yapacağını duyurdu. Bu alıma başvuru yapmanız için 70 puan üstü almanız gerekmektedir. Fakat 70 puan ve üstü olan herkes Klavye sınavına çağrılmaz. 10 kişilik alımın 20 katı kadar yani 200 aday klavye sınavına davet edilir.

Başvuranlar arasından KPSS puanına göre sıralama yapılır ve 200 kişi davet edilir. 200. kişinin KPSS puanı 73 ise bu alım 73 ile kapatmış demektir. 73 altı alanlar şartı taşıdığı halde klavye sınavına katılamaz.

Bitti mi ? Hayır bitmedi. Klavye sınavında 3 dakika içerisinde  yanlışlar hariç 90 kelime yazmanız gerekmektedir. Mülakata 90 kelime ve üstü yazan 3 katı kadar aday davet edilir. Yani 10 kişilik alım için 30 kişi mülakata davet edilir. 200 kişinin girdiği klavye sınavında eğer 30.kişi 100 kelime yazmış ise bu klavye sınavı 100 kelime ile kapatmış demektir. 100 kelime altı yazanlar başarılı olduğu takdirde Mülakat sınavına katılamaz.

Bu süreçten sonra ise sizi en son aşama olan Mülakat aşaması beklemektedir. Mülakattan da başarılı olduğunuz takdirde Zabıt katibi olmaya hak kazanmışsınız demektir. Atandığınız Adliye tarafından göreve başlamak için çağrılmayı bekleyip gelen çağrıdan sonra görevinize başlayabilirsiniz.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bankadan müşterilerine yazılı uyarı! 24 Aralık’tan itibaren değiştirilecek!

QNB Finansbank müşterilerini yazılı olarak bilgilendirme mesajı ile uyardı. Yaptığı açıklamasında 24 Aralık tarihinden itibaren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.