Acil Numaralar Ne Zaman Tek Çatı Altında Toplanacak? Acil Numaralar Ne Zaman Birleşecek? - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Kasım 2020 Salı

Acil Numaralar Ne Zaman Tek Çatı Altında Toplanacak? Acil Numaralar Ne Zaman Birleşecek?Acil durumlarda aradığımız üç rakamlı numaralar tarihe karışıyor. Artık tüm acil numaralar tek çatı altında toplanacak. Konuya ilişkin açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Haziranın sonunda inşallah Türkiye’nin her tarafından 112 çevrilecek. 155, 156, 157, itfaiye, orman, sağlık hepsi bir arada olacak.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Türkiye nüfus hizmetlerinde hakikaten çağ atladı. Şu ana kadar böyle biraz daha tasarruf da ederek, 140’a yakın nüfus müdürlüğümüzü restore ettik, yani yeni konseptimize döndürdük. Vatandaşımız gittiği zaman bir bankadan çok daha modern bir devlet kuruluşuyla karşılaşıyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “112 acil çağrı merkezi, Allah nasip ederse yani ben tarih veriyorum ki arkadaşlar biraz daha gaza bassınlar diye haziranın sonunda inşallah Türkiye’nin her tarafından 112 çevrilecek, 155, 156, 157, itfaiye, orman, sağlık hepsi bir arada olacak. Peki bu niye heyecanlandırıyor bizi? Bizi heyecanladırmasının sebebi, elbetteki konforlu birşey, birçok numarayı bilmemize gerek kalmayacak, modern bir şey ama başka birşey daha var; elimizde öyle bir data öyle bir veri olacak ki kazanın, hırsızlığın en çok nerede olduğunu bir tuşla görebileceğiz. Bir kaza olduğu zaman bir sağlık ekibinin hangi saatte nereden oraya ulaşabildiğini, daha iyi konumlanma noktasının neresi olması lazım geldiğini çok rahat bir şekilde görebileceğiz. Orman yangınlarının hangi bölgede olduğunu ve buna ait tedbirlerin ve önlemlerin hangi bölgeye doğru yoğunlaştırılması lazım geldiğini görebileceğiz. Beni heyecanlandıran tarafı burası. Elimizde bütün bilgiler ve bütün veriler olacak.” dedi.

Bu konuda alınacak personelin önemli bir bölümünü, acil çağrı hizmeti eğitimi görenlerden seçeceklerini ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Böylece orada vadettiğimiz şey şudur; eğitimini alan, profesyonel ve bu konuda önemli ölçüde çaba sarfeden bir anlayışı ortaya koymuş olacağız.” dedi. 

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MasterChef 24 Kasım Salı 107.Bölüm Fragmanı İzle!

MasterChef Türkiye 107.Bölüm Fragmanı İzle! 24 Kasım Salı….MasterChef Türkiye yeni hafta heyecanı devam ediyor. 23 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.