7 Temmuz 2020 Salı

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Açık Kapı Yardım Başvurusu Yapılıyor Mu? Açık Kapının Görevleri Nedir?


Açık Kapı’ya yardım başvurusu yapılıyor mu merak ediliyor. İçişleri Bakanlığı’na ait bir proje olan Açık Kapı, internet üzerinden vatandaşların kamusal hizmetlerle ilgili yönlendirilmesini sağlayan bir birimdir. Açık Kapı iş ve işlemlerini valilikler yürütür. Açık Kapı web sitesi üzerinden veya E-Devlet üzerinden sisteme girilip, gerekli basamaklar yerine getirildikten sonra talebinizi sisteme kayıt edebiliyorsunuz ve süreci takip edebiliyorsunuz.

Elektronik olarak ya da valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerine yazılı olarak istek, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Yapılan başvuruların süreç ve sonuç bilgileri kısa mesaj ile tarafınıza bildiriliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan Açık Kapı, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacını gütmektedir.

AÇIK KAPI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öncelikle, https://www.acikkapi.gov.tr/ linkine tıklayın. E-Devletiniz varsa E-Devlet ile başvuru yap, yoksa Başvuru Yap butonuna basın. 

Başvuru ekranında TC Kimlik Numarası ile birlikte bazı diğer bilgileriniz talep edilecektir. Bunları girin ve ben robot değilim kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Sonra onay kodu girin ve gönderin. 

Sonraki ekranda karşınıza başvuru için bir bölüm gelecek. Bu bölümde başvurunuzu yazıp sonra göndererek işlemi tamamlayın.

Açık Kapı internet sitesi

Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takibi


Bakanlığın Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede şunlar ifade edildi:

”Açık Kapı birimlerinin temel görevi, valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-Devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.”

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kuran Kursu Öğreticisi, İmam, Müezzin ve Vaizlerin 2020 Temmuz Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 Ocak ayında %4 zam alan  imam, müezzin ve vaizler yine 2020 Temmuz ayında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir