3+1 Bir Dairenin Tadilat Masrafları! Kalorifer Bakımı, Su Tesisatı Değişimi, Kanalizasyon Açma Ne Kadar Tutar? - Vatan Kocaeli Gazetesi
30 Ekim 2020 Cuma

3+1 Bir Dairenin Tadilat Masrafları! Kalorifer Bakımı, Su Tesisatı Değişimi, Kanalizasyon Açma Ne Kadar Tutar?


Evinde kış öncesinde bakım yapmak isteyen vatandaşlar için ev tadilat masraflarını araştırdık. Su tesisatı değişimi, kalorifer bakımı, kanalizasyon tıkanıklık açma işlemleri. Tüm bu alanlarda gerçekleştirilecek olan işlemleri, işçilik ve malzeme maliyetlerini sizlerle kalem kalem aktarıyoruz.

Kış ayları öncesinde evinde herhangi bir sorun yaşamak istemeyen vatandaşlar evlerinin bakım ve onarımlarını gerçekleştirmeyi amaçlıyorlar. 

Bakım ve onarım işlemlerinde en önemli husus ise maliyetler. Burada hem işçilik hemde malzeme parası ödeyecek olan vatandaşlar ne kadar ödeme yapacaklarını merak ediyorlar. Bizlerde ortalama fiyatlara dair araştırmalarımızı sizlerle paylaşıyoruz. 

SU TESİSATI MASRAFLARI NE KADAR TUTAR?

3+1 bir daire için su tesisatı değişim işlemleri uzun süren bir işlem. Günlük ortalama 5 veya 6 sat çalışarak 3, 4 gün süren su tesisatı değişimde en önemli maliyet kalemi işçilik ücretleri. Bunun yanında vatandaşlar malzeme ücreti de ödeyecekler. 

Evinin komple su tesisatını değiştirmek isteyen vatandaşlar bulundukları şehre göre değişen fiyatlarla en az 2000 TL ile 3 bin 500, 4000 TL’ye kadar sadece işçilik malzemesi öderler. Bunun dışında vatandaşların tesisat değişim işlemleri için malzeme parası ödeyecekler. Malzeme kullanılmlarında da kalite farkından değişen maliyet oranları çıksada evin büyüklüğüne göre 500 TL ile 2000 TL arasında bir maliyeti bulunuyor. 

Kış aylarının en önemli detayı ise kalorifer, petek bakımları. 

Vatandaşların doğalgaz kullanımlarından en verimli şekilde faydalanmaları için petek bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Petek bakımı düzenli olarak yaptırıldığında ısı yayılımı homojen ve yüksek verimli oluyor. Petek bakımı yaptıracak olan vatandaşlar yine mevsime ve şehre göre değişen fiyatlarla 70 TL ile 200 TL arasında bir ödeme yapar. 

TIKANIKLIK ÜCRETLERİ

Binada veya dairenin giderinde tıkanıklık bulunuyorsa ileride büyük sorunlara neden olabilir. Daha yüksek tutarlı masraflara neden olmamak için bu tıkanıkların anında çözülmesinde fayda bulunuyor. Bu noktada tıkanıklık açmak için personel çağrılabilir. Yaklaşık iki saat kadar süren bu işlem için ise işçilik ücreti için 150 TL ile 300 TL arasında bir ödeme yapılır.

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.