2021 Yılı Ocak Ayı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar Olacak? 65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Neler? 2021 Ocak Zam Oranları Ne Olacak? - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

2021 Yılı Ocak Ayı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar Olacak? 65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Neler? 2021 Ocak Zam Oranları Ne Olacak?65 yaş üzerindeki sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir emeklilik maaşı bulunmayan vatandaşlara devlet maaş bağlamaktadır. Belli şartlara bağlı bu maaş sosyal devletin gerekliliği olarak yaşlıları korumak için ödenmektedir.

65 yaşını geçmiş, gelir durumu geçimine el vermeyen vatandaşlara yapılan yaşlılık maaşı ödemesine başvuru için bazı kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. Daha önceki yıllarda 3 aylık olarak ödenen 65 yaş yaşlılık maaşı daha sonradan aylık maaş şeklinde ödenmeye başlandı. Yaklaşan 2021 yılının ilk 6 ayı için yapılacak zam oranı belli olmaya başladı.

İlk 6 aylık enflasyon oranı emekliler dışında 65 yaş aylığı alanların da maaşlarının artışında etkili. 65 yaş aylığı memur maaş katsayısına endeksli olarak artmaktadır.

Sosyal devletin vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak adına ödediği bir anlamda muhtaçlık aylığı denilen 2022 maaşı memur maaş zammı ve enflasyon farkıyla birlikte artmaktadır. Devlet daha önceden de 65 yaş aylığını ödemekteydi. Oldukça cüzi bir maaş olan yaşlılık aylığı son dönemlerde yapılan zam ve düzenlemelerle nispeten daha yüksek bir meblağa ulaştı.

2021 YILI OCAK AYI 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

YAŞLIYA 742 TL

65 yaş aylığı halen 711,50 lira seviyesinde bulunurken, 742,81 liraya çıkacak.

ESKİ HABER

2020 TEMMUZ 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR?

Maliye Bakanlığı tarafından memur maaş katsayısının ikinci 6 ay için güncellenmiş rakamı henüz yayımlanmadı. Bu nedenle 65 yaş aylığındaki net rakamı şu an için yazmak mümkün değil. Ancak memur maaş katsayısındaki artışla birlikte 65 yaş aylığı yaklaşık 711 TL olacak. Bu şekilde 65 yaş aylığı 672 TL’den 711 TL’ye yükselmiş olacak.

Herhangi bir gelir veya aylık almayan, herhangi bir işte çalışmayan, SGK güvencesi bulunmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, 2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumundan ( SGK) aylık bağlanmaktadır.

Bu maaşı alabilmenin diğer her türlü devlet maaşlarında olduğu gibi bazı kriterleri bulunmaktadır. 65 yaş aylığı adından da belli olacağı üzere 65 yaşını geçmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) herhangi bir güvencesi ve ek geliri olmayan, aylık geliri 701 liranın altında olan vatandaşlara veriliyor.

Şartları uyan yaşlılarımız, yaşlılık maaşı için bağlı bulundukları sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.  Ayrıca e-devlet üzerinden de (https://www.turkiye.gov.tr/) yaşlılık aylığına başvuruda bulunulabilir.

Maaş almaya hak kazananlar hem mesaj yoluyla hem de SGK sitesinden sonucu öğrenebilirler. Maaşlar PTT yoluyla ödenmektedir. 

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müge Anlı’da bugün neler yaşandı? 26 Kasım

Gülşen Hanım, Muğla’nın Ortaca’da ilçesinde yaşayan Fatma Hanım bir süre önce dolandırıldığı iddiasıyla adliyeye başvurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.