2020'de Okullara Sağlık Personeli, Temizlik, Güvenlik Görevlisi Alımı Olacak Mı? MEB Şura Kararı Hayata Geçecek Mi? - Vatan Kocaeli Gazetesi
29 Ekim 2020 Perşembe

2020’de Okullara Sağlık Personeli, Temizlik, Güvenlik Görevlisi Alımı Olacak Mı? MEB Şura Kararı Hayata Geçecek Mi?

Akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen 19. Milli Eğitim Şurasında 179 tavsiye kararı alınmıştı. Bu kararlar arasında fiziksel güvenliği sağlamak amacıyla okullarda sağlıkçı ve güvenlikçi personel istihdam edilmesi kararı dikkat çekmişti.

Tavsiye kararının alındığı tarihten günümüze kadar bu doğrultuda herhangi bir adım atılmadı. Çeşitli komisyonlarda gündeme gelen fakat hayata geçirilemeyen bu tavsiye kararı için önümüzdeki aylarda adımlar atılması bekleniyor.

Sağlık konusunun yalnız ülkemizde değil tüm dünyada 1 numaralı konu haline gelmesi ve okulların bu noktada taşıdığı önem düşünüldüğünde özellikle sağlıkçı alımı önem arz ediyor. Her okula sağlık personeli alımı yapılması onbinlerce sağlıkçı istihdamı anlamı taşıdığından ekonomik anlamda bazı sonuçlar doğuracaktır. Öte yandan okullara güvenlik kadrosu verilmesi de sağlık personeli alımı kadar önemli.

Milli Eğitim Bakanlığı Şurasında alınan her okul için sağlık personeli ve güvenlik personeli istihdam edilmesi tavsiye kararının hayata geçirilmesine yönelik gelişmeler oldukça haberimizden takip edebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı bu süreçte İŞKUR TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında okullara güvenlik ve temizlik personel alımı yapıyor. Bu konuda arama yapmak için tıklayınız.

TYP ekranında yere alan uygulama alanından ‘MEB Güvenlik’ ‘MEB Temizlik’ seçeneğini seçip ‘Ara’ butonuna basarak öğrenebilirsiniz.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gençler Neden Memur Olmak İstiyor ? – Vatan Kocaeli

Türkiye’de ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu milyonlarca genç atanmak için adeta can atıyor ve bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir