14 Temmuz 2020 Salı

2020 Yılına Ait ATA AÖF Final Online Sınavı Ne Zaman Sona Erecek? 2020 AÖF Online Sınav Programı


Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültesi tarafından geçtiğimiz aylarda yapılması planlanan ancak ortaya çıkan ve ülkemizde hayatı olumsuz etkileyen koronavirüs eğitim alanında da bir çok aksaklıkların yaşanmasına neden olmuştu. Okulların uzaktan eğitime geçmesi ÖSYM ve MEB tarafından yapılan bir çok sınavı ise ertelenmesine neden olmuştu.

Atatürk Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi vize (ara) sınavları 04-15 Mayıs tarihleri arasında yapılmıştı. Çevrimiçi (online) olarak yapılan sınavlara öğrenciler sabah 08.00’den akşam 20.30’a kadar katılabildiler.

ATA AÖF Bahar Yarıyılı Online Final Sınavları 15 Haziran 2020 tarihinde başladı. 

Sınav sistemimiz 15-24 Haziran 2020 tarihleri arasında, her gün saat 08.00 ile 20.30 saatleri arasında sizlerin erişimine açık olacaktır. Sınav sistemimize https://esinav.ataaof.edu.tr/ adresini kullanarak doğrudan erişebilirsiniz. Öğrencilerimizin anılan tarih aralığında, hangi gün hangi derslerin sınavına girebileceklerini gösteren detaylı sınav programı Fakültemiz web sayfasında ilan edilmiştir. Sınav sürecinde, sorumlu olduğunuz ders ya da derslere ait sınavlarınızı, sadece anılan ders ya da derslerin sınav programında yer aldığı gün 08.00 ile 20.30 saatleri arasında sisteme girerek gerçekleştirebilirsiniz. Ancak belirtilen saat aralığının sonlarına kalmanızın yoğunluk nedeni ile bağlantı sorunlarına yol açabileceğini göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir.

 

Her bir ders için 20 sorudan oluşan sınavın oturum süresi 30 dakikadır. Sınav ekranında yer alan sayaçtan kalan sınav sürenizi takip edebilirsiniz. Sınavı başlattıktan sonra 30 dakikalık süreniz başlar ve herhangi bir nedenden dolayı sınavdan çıksanız dahi 30 dakikalık sınav süresi azalmaya devam eder. Bu süre içerisinde “SINAVI BİTİR” butonuna tıklamazsanız 30 dakika tamamlandığında seçili cevaplarınız sisteme otomatik olarak gönderilir ve sınav oturumunuz sonlandırılır.

 

Sınav esnasında, her sayfada bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Bir soru görüldükten sonra, doğru olduğunu düşündüğünüz şıkkı ya da boş geç seçeneğini işaretleyerek diğer soruya geçebilirsiniz. “Önceki” ve “Sonraki” butonlarını kullanarak sorular arasında geçiş yapabilirsiniz. Her bir öğrencinin karşına çıkacak olan soru dizilimi ve cevap şıkları farklı olacaktır.

 

Oturum süresi (30 dakika) içerisinde herhangi bir problem ile karşılaşmanız durumunda (elektrik/ internet kesintisi, tarayıcının kapanması vb.), oturum süresi bitmeden aynı sınavın oturumuna tekrar girerek kalan sürenizi kullanabilirsiniz. Ancak 30 dakikadan sonra veya “SINAVI BİTİR” butonuna tıkladığınızda sınavınız tamamlanmış olur ve sınava tekrar giremezsiniz.

 

Sınav ortamında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir bilgi kaynağı olmadan ya da kimseden destek almadan cevaplamakla yükümlüsünüz.

 

Sınav sorularının herhangi bir şekilde kopyalanması ve paylaşılması suç teşkil ettiğinden, cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Etik ihlalde bulunduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

Online Final sınav notunun başarı notuna katkısı %75 oranında olacaktır. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde 4 (dört) yanlış cevap 1 (bir) doğru cevabı geçersiz kılacaktır.

 

Sınavda tarayıcı kaynaklı bir sorun yaşamamanız için Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarından birini kullanmanız önerilir. Sınava başlamadan önce tarayıcınızın güncel olduğundan emin olunuz. Sınav esnasında tarayıcı kaynaklı bir problem yaşamanız durumunda “Ctrl+F5” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfanızı yenileyebilirsiniz.

 

Online deneme sınavı ekranı Final sınavı süresince (15-24 Haziran 2020 tarihleri arasında) erişime kapalı olacaktır.

 

Sınav sonuçları 25 Haziran 2020 tarihinden sonra topluca ilan edilecektir.

 

LMS sayfanızda yer alan “YARDIM” butonunu kullanarak açılan ekran üzerinden (ders adını belirterek) ya da 0850 255 02 82 numaralı çağrı merkezi telefonumuzu arayarak karşılaştığınız sorunları bildirebilirsiniz. Saat 20.30’dan sonra yardım ve destek talepleri kabul edilmeyecektir.

 

15-24 Haziran 2020 tarihleri arasında Final sınavına girmeyen öğrencilerimiz için daha sonra hiçbir şekilde telafi ya da mazeret sınavı hakkı verilmeyecektir.

Ceza İnfaz Kurumlarında Bahar Yarıyılı Vize ve Final Sınavı Yapılması ile İlgili Duyuru

Fakültemizin 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı ara (vize) ve yarıyıl sonu (final) sınavları Ceza İnfaz Kurumlarındaki alt yapı yetersizliklerinden dolayı Adalet Bakanlığının talebi ile ileri bir tarihe ertelenmişti. Kapalı ceza infaz kurumları için ertelenen ara (vize) ve yarıyıl sonu (final) sınavlarının 11-12 Temmuz 2020 tarihlerinde yüzyüze yapılması kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlü öğrencilerimizin işlemlerini etkin bir şekilde yürütebilmek amacıyla, Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden sınav işlemlerinin takibi ve kontrolü için ceza infaz kurumu tarafından görevlendirilen personelin, tutuklu ve hükümlü öğrencilerimizin her sınav için ayrı salon atamalarını 08-19 Haziran 2020 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir.

03.05.2020-14.06.2020 tarihleri arasında tahliye olan/olacak ve sınav tarihinde (11-12 Temmuz 2020) izinli olacak öğrencilerimizin kapalı ceza infaz kurumlarında yapılacak yüzyüze vize ve final sınavlarına katılamayacak olmaları nedeni ile en geç 14.06.2020 tarihine kadar Görevli İşlemleri sisteminden (GİS) silinmeleri önem arz etmektedir. Bu  durumdaki  öğrencilerin Fakültemize 19.06.2020 tarihine kadar başvurmaları halinde  sınavları bulundukları illerdeki il sınav koordinatörlüklerimizde yapılacaktır.

Sınav merkezimiz olmayan ilçe kapalı ceza infaz kurumları ile açık ceza infaz kurumları sisteme tanımlı olmadıklarından, 08-19 Haziran 2020 tarihleri arasında bu kurumlarda bulunan tutuklu ve hükümlü öğrencilerin bilgilerinin, öğrencilerin sınava katılacağı sınav merkezinde bulunan kapalı ceza infaz kurumlarına bildirilmeleri gerekmektedir. 19.06.2020 tarihinden sonra sınavlar için atama ve hazırlık süreci tamamlanacağından, görevliler tarafından salon ataması yapılmamış olan öğrencilerimizin sınava katılmaları mümkün olmayacaktır. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için görevlilerin öğrenci bilgilerini sistem kapanış tarihlerinden önce girmeleri gerekmektedir.

Görevli İşlemleri Sistemine hiç kaydı yapılmadan tahliye olan/olacak ya da sınav tarihinde  (11-12 Temmuz 2020)  izinli olacak olan öğrencilerin sistemden silinme işlemi olmayacağından takibi yapılamayacaktır. Bu nedenle bu durumda olan öğrencilerin Fakültemize 19.06.2020 tarihine kadar yazılı başvuru yapmaları gerekmektedir.Online Final Sınavı Programı

2020 Yılı ATA AÖF Bahar Yarıyılı Bütünleme Sınavı (Online) 6-19 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir