11 Temmuz 2020 Cumartesi

2020 Yılı TUS ve STS Ne Zaman? 2020 Yılı TUS ve STS Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanacak?


Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan bir sınav olan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ya da Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (STS), bir süredir Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle ertelenmişti.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2020 Yılı TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) ve STS (Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı)’nın yapılacağı tarih belli oldu.

TUS ve STS yılda iki kez yapılmaktadır. ÖSYM yeni tarihi açıkladı.

TUS ve STS Sınavı’na Kimler Başvurabilir?

Tabip, eczacı, kimyager veya veteriner olmak ya da bu alanlarda eğitime devam edenlerin sınava başvurabileceği gibi 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunanlar da başvuru yapabilir.

Bedeni ve ruhi bir hastalığı olmayan, burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olan, Tıpta TUS ve STS’ye katılabilir.

2020 Yılı TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) 2. Dönem Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki alt sınavdan oluşmaktadır ve 4 Ekim 2020 tarihinde yapılacaktır.

STS Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği için Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı (STS) 2. Dönem ise 1. Aşama ve 2. Aşama olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ÖSYM tarafından internet aracılığıyla ilan edildikten sonra K veya T puanı 45 ve üzeri puan alan adaylar internet üzerinden tercih bildiriminde bulunacaklardır.

Temel Tıp Bilimleri Testi, saat 10.15’te başlayacak, 120 çoktan seçmeli sorudan oluşacak. Adaylara 150 dakika süre verilecek. Klinik Tıp Bilimleri Testi saat 14.45’te başlayacak, 120 çoktan seçmeli sorudan oluşacak. Adaylara yine 150 dakika süre verilecek.

Sınava katılmak isteyen adaylar, ilgili dönemin Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.   

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Okullar Açılmayabilir, Vardiyalı Eğitim Olabilir

Prof. Dr. Yamanel yaptığı açıklamada: ”Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir