13 Temmuz 2020 Pazartesi

2020 Yılı MTSK Sürücü Kursu Ehliyet Yazılı ve Uygulama Sınavları Eğitimleri Nasıl Yapılacak? 2020 Yılına Ait MTSK Sınavları Ne Zaman?


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olan adaylara verilmektedir. Geçtiğimiz yılın sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav takviminde yayınlanan ve takvim kapsamında yapılması planlanan 2020 yılı MTSK motorlu taşıt sürücü kursu sınavları koronavirüs sebebiyle ertelenmişti.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, mart sonuna kadarki Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavlarının (MTSKS) ertelendiğini belirtmişti. Selçuk bu kapsamda, elektronik ortamda yapılanlar dahil ehliyet sınavları ve direksiyon sınavlarının yer aldığını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Koronavirüs sebebiyle bu dönem için eğitim-öğretimi sona erdirmeye karar verdik. Okullar Eylül ayında açılacak. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecek.” demişti. 

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki uzaktan eğitim sürecine ilişkin “Salgın tedbirleri kapsamında 23 Mart Pazartesi günü TRT EBA TV ekranlarından başladığımız uzaktan eğitim süreci, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecektir.” denilmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrasında okullarımızda yüzyüze eğitimin tamamlandığını açıkladı. 23 Mart Pazartesi başlattığımız uzaktan eğitim süreci, 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek. Telafi eğitimi ve diğer tüm detayları sözlerle ayrıca paylaşacağız.” demişti.


Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 54315259-480.04-E.6161017 sayılı Koronavirüs Salgını Nedeniyle e-Sınav Oturumlarının Ertelenmesi konulu 6 Nisan 2020 tarihli resmi yazıda ”MTSK e-Sınavına girecek olan adayların mağduriyet yaşamaması adına 16 Mart-30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak olan e-Sınav oturumları 4 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacak şekilde ileri tarihlere taşınmıştır.” denilmişti.

Kurslara korona virüs önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler asılması gerekiyor. Tıbbi maske ve eldiven atıklarının toplanması için gri renkli atık kutuları kullanılmalı. Kurslarda ateş ölçer, tıbbi maske, kolonya, sıvı sabun ve dezenfektan malzemelerinin mutlaka bulundurulması kullanılabilir halde olması çok önemli. Kantinlerde sosyal mesafenin korunması, tek kullanımlık bardak, tabak kullanılması zorunlu. Dersliklerde kursiyerler arasında en az 1,5 metrelik boşluk olmalı. Kursa girişte ve eğitim aracına binmeden önce kursiyerin ve eğitim personelinin ateşi ölçülmeli. Teorik ve uygulama eğitiminden önce derslik ve eğitim araçlarında genel temizlik yapılmalı. Ders aralarında kursiyerler toplu halde bir arada bulunmamalı. Eğitimlerde araçta usta öğretici ve kursiyer dışında kimsenin bulunmaması gerekiyor.

Şehir dışında bulunan kursiyerler bulundukları illerde e-sınava girebilecek. 

20 yaş ve altı olan kursiyerler için eğitimlerine devam edebilmeleri için sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması gerekiyor.

Başvuru Tarihleri

E-Sınav Tarihi

Direksiyon Tarihi

1-10 Haziran

Başvuran adayların yoğunluğuna göre 2 Hafta içerisinde sınava girilir

Direksiyon tarihi MEB tarafından belirlenir.

1-10 Temmuz

1-10 Ağustos

1-10 Eylül

1-10 Ekim

1-10 Kasım

1-10 Aralık

Teorik sınavının geçilşmesinin ardından MEB tarafından belirlenir.

2020 YILI SINAV UYGULAMA TAKVİMİ
SIRA SINAVIN ADI SINAV TARİHİ
1

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav (8. Sınıflar )

2020/MS

20 HAZİRAN 2020
2 Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi – II. Dönem Sınavı 2019-2020 AÖO – AÖL- MAÖL/ 2 25-26 TEMMUZ 2020
3 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlan Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 2020/İOKBS 05 EYLÜL 2020
4 Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi- I. Dönem Sınavı 2020-2021 AÖO- AÖL- AÖIHL- MAÖL/ 1 05-06 ARALIK 2020
5 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavı 2020/MTSK e-Sınavı Haftanın 7 (Yedi) Günü 81 İldeki e-Sınav Salonlarında, Randevulu Sistemle Gerçekleştirilecektir.
6 TÜM BAKANLIKLARA BAĞLI/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARLA YAPILACAK OLAN PROTOKOLLÜ SINAVLAR Sınav Protokollerinde Belirtilecektir.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir