10 Temmuz 2020 Cuma

2020 Yılı MTSK Sürücü Kurslarında Sınavlar Nasıl Yapılacak? 2020 MTSK Sınav Takvimi (Teorik-Direksiyon)


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı motorlu taşıt sürücü kursları her yıl onbinlerce insanın trafiğe çıkmasına ve şoför olmasına olanak sağlıyor. Sürücü kursları yetkileri çerçevesinde kurslarına başvuran adaylara trafik kurallarını, ilk yardım ve araç aksamları hakkında detayları öğreterek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazılı ve uygulamalı sınavlara hazırlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıklamalarında 1 Haziran’dan itibaren normale dönme adımlarının hızlanması kararları alındığını görmekteyiz. Normale dönen kurum ve eğitimlerden birisi de MTSK sürücü kursları oldu.

Kurslarda eğitim gören sürücü adayları gördükleri bu dersler dahilinde tabi tutuldukları sınavda başarı elde etmeleri durumunda 1 yıl kadar stajyer sürücü olarak trafikte araç kullanıyor. 1 yılın sonunda ceza puanını doldurmamış olan sürücüler adayları asil şoförlüğe geçerek profesyonel olarak trafikte araç kullanabilir hale geliyor.

MTSK Kurslarında eğitim yaşanan koronavirüs sebebiyle geçici bir süreliğine ertelenmişti. Normalleşme sürecine girdiğimiz bugünlerde sürücü kursları 1 Haziran 2020 tarihinde tekrar açıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Sürücü Kursları Derneği Başkan Yardımcısı Feti Şen, ”hem teorik hem direksiyon dersleri için alınan önlemler var. Teorik eğitimlerde derse gelen kursiyerlerimiz için maske ve eldiven temin edilecek. Eğitim bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Kurumlarımıza sosyal mesafe anlayışı geldi. Normalde dersliklerimiz 20’şer kişilikken 10’ar kişiye düşürüldü. Dersliklerin girişinde sürücü adaylarına dezenfektanlar verilecek. Kursiyerler maskesiz ya da eldivensiz olamayacak. Temassız biçimde ateşlerini ölçüp daha sonra derse geçeceğiz. Araçlarımızın bagajında daha önceden her araçta bulunması gereken standart ekipman vardı. Trafik seti, reflektör, ilk yardım çantası, yangın tüpü, kriko, stepne, bijon anahtarı gibi ekipmanlarımız bulunuyor ve sınav komisyonu bunları sınavda öğrencilere soruyordu. Artık buna ek olarak hijyen kiti adıyla bazı malzemelerin bulundurulması zorunlu hale getirildi. 

Hijyen kiti çantamızda eldiven, maske, ateş ölçer, streç filmi gibi malzemeler bulunuyor. Aracımızı kullanan sürücü adaylarının direksiyon, vites kolu, el freni ve sinyal kollarına direkt temas etmemesi için önlem alıyoruz. Her kursiyerin ardından bu gibi yerler streç filmi ile yeniden kaplanıyor. Öğrenci tıpkı teorik eğitimlerde olduğu gibi derse başlamadan önce usta öğretici tarafından ateş ölçerle ateşi ölçülüp daha sonra eğitime başlayacak.” demişti.

Şehir dışında bulunan kursiyerler bulundukları illerde e-sınava girebilecek. 

20 yaş ve altı olan kursiyerler için eğitimlerine devam edebilmeleri için sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması gerekiyor.

E- Sınav 2020

Başvuru Tarihleri

E-Sınav Tarihi

Direksiyon Tarihi

1-10 Haziran

Başvuran adayların yoğunluğuna göre 2 Hafta içerisinde sınava girilir

Direksiyon tarihi MEB tarafından belirlenir.

1-10 Temmuz

1-10 Ağustos

1-10 Eylül

1-10 Ekim

1-10 Kasım

1-10 Aralık

Teorik sınavının geçilşmesinin ardından MEB tarafından belirlenir.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurban Bayramı Öncesi Nakit Para İhtiyacı Olanlar Müjde! – Yaşam

Kurban Bayramı öncesi vatandaşların mağdur olmaması için Bankalar bayram kredisi verme kararı aldı. 3 ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir