7 Temmuz 2020 Salı

2020 Yılı MBSTS Sınavı Ne Zaman? 2020 Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır?


2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 81 il merkezinde eş zamanlı olarak uygulanacak. Adaylara 60 sorudan oluşan testler sorularak 90 dakika içerisinde bu sorulara yanıt vermesi beklenecek.

Başvurularını tamamlayan adaylar sınav tarihini beklemeye başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınav tarihlerinde güncellemeye giden ÖSYM tarihi Aralık ayında olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) tarihinde güncelleme yapmayı gerek görmemişti.

Adayların sınav için önünde 7 buçuk ay gibi bulunurken koronavirüsün seyrine göre tarihin değiştirilme ihtimalide göz önünde bulundurulabilir. 

Adaylara Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)’nden 5, Tefsir’den 6, Akaid ve Kelam’dan 8, Fıkıh ve İlmihal’den 20, Hadis’ten 7, Siyer ve İslam Tarihi’nden 8, Dinler ve Mezhepler Tarihi’nden 6 soru sorulacak.

Eğer sınav tarihlerinde değişiklik olmaz ise sınav sonuçları, Nisan ayı sonunda ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) başvuruları 18-24 Şubat 2020 tarihleri arasında alınmştı. Geç başvuru tarihi 5 Mart 2020 olarak belirlenmişti. 

26 Aralık 2020 tarihinde yapılacak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) Sonuçları 26 Ocak 2021 tarihinde açıklanack.Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kuran Kursu Öğreticisi, İmam, Müezzin ve Vaizlerin 2020 Temmuz Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 Ocak ayında %4 zam alan  imam, müezzin ve vaizler yine 2020 Temmuz ayında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir