2020 Yılı KPSS Ortaöğretim Lise Sınavı Ne Zaman? KPSS Ortaöğretim Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? - Vatan Kocaeli Gazetesi
28 Ekim 2020 Çarşamba

2020 Yılı KPSS Ortaöğretim Lise Sınavı Ne Zaman? KPSS Ortaöğretim Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?


Memur olma hayali kuranların katıldığı sınav olan kamu personeli seçme sınavı 7 alanda uygulanmaktadır. Bu alandan biride ortaöğretim lise mezunu adaylar için uygulanan KPSS Ortaöğretim sınavıdır.

Memurluk hayali kuran kişilerin geçmesi gerektiği ilk sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (ortaöğretim) önümüzdeki aylarda yapılması planlanıyor. Her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takviminin 2020 yılına dair sınav takvimi koronavirüs sebebiyle güncellenmiş sınavlar ileri tarihlere ertelenmişti.

KPSS Genel Kültür Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, alan bilgisi sınavları ve Ortaöğretim Sınavı 2020 yılında da Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak.

2020 KPSS Ortaöğretim Sınava Giriş Belgesi ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

ÖSYM 2020’NİN SINAV TAKVİMİNİ YENİDEN BELİRLEDİ.

KPSS Ortaöğretim 22 Kasım 2020 tarihinde yapılacak. Başvurular 15-30 Eylül 2020 tarihleri arasındadır. Geç başvuru tarihi 8-9 Ekim 2020 olarak belirlenmiş olup sonuçlar 24 Aralık 2020 tarihinde açıklanacak. Başvurular ile ilgili detaylar ÖSYM tarafından yayınlanacak başvuru kılavuzunda belli olacaktır.

KPSS Ortaöğretim’de adaylara 60 adet Genel Yetenek 60 adet Genel Kültür ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Sınav ücreti, kılavuzda belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.


Sınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde 
bulundurmaları gerekmektedir.


Başvuru süresi içinde başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde sınava başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir. Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır. 

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelir durumuna bakmadan 300 TL ödeme yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımı uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir