11 Ağustos 2020 Salı

2020 Yılı Hac Ücretleri İade İşlemleri

Son dakika haberi! Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan’ın hac kararına ilişkin, “2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’da Kabe’nin de içinde bulunduğu Mekke’deki camiler hariç, diğer camiler vakit namazları için halka açılıyor. Son günlerde coronavirüs grafiği aşağıya doğru hareket etti ve ülkede pik noktasının görüldüğü düşünülüyor. Hac ibadetini yapmaya hazırlanan hacı adayları Suudi Arabistan’daki gelişmeleri yakından takip ediyor. 2020 Hac ibadeti yapılabilecek mi?

Diyanet İşleri Başkanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İslam’ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için ülkemizden 2 milyon 298 bin 800 vatandaşımız ön kayıt yaptırmıştır. 9 Ocak 2020 tarihinde ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile 2020 yılında hac farizasını yerine getirecek 83 bin 430 vatandaşımızın isimleri belirlenmiştir. 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtlar yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, dünya sağlığını etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle hac ibadetinin bu yıl eda edilememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3.taksitlerini ertelemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan’ın Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Taher Banten geçtiğimiz haftalarda hac vazifesini yerine getirecek Müslümanlara ‘Sözleşmeleri yapmadan önce beklemeleri’ gerektiğini söylemişti. Banten: ”Mevcut koşullar altında Allah’tan bizi kurtarmasını istediğimiz küresel salgından bahsederken krallık Müslümanları ve vatandaşların sağlığını korumak istiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Endonezya ve Singapur 2020’de hacı adayı göndermeme kararı almıştı.

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı, corona virüsle mücadele tedbirleri altında camilerde ibadetlerin hangi kurallara göre yapılacağını duyurmuştu.


Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre: Ülkedeki camilerin yönetimini elinde bulunduran Haremeyn kurumunun sosyal medyadan duyurduğu bilgiye göre, pazar gününden itibaren Kâbe’nin de içinde bulunduğu Mekke’deki camiler hariç, diğer camilerde vakit namazlarına başlanacak. Önümüzdeki haftadan itibaren de Medine’deki dünyanın en büyük camisi olan ve Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi de dahil, sosyal mesafe şartıyla cuma namazlarına izin verilecek. Sokağa çıkma yasağı 06.00 – 15.00 arası olarak gevşetilecek. Buna göre, hasta ve yaşlılara cami ibadeti yasak. Camilerde Kuran’lar kaldırılacak, tuvalet ve abdesthaneler kapalı olacak. Camiler ezandan 15 dakika önce açılacak, namaz bittikten sonra kapanacak.


Hac ve Umre Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada umre ve Mescid-i Haram’a ziyaret yasağının süreceği ve kararın aktif zamanlı olarak sürekli gözden geçirileceği açıklandı.

Tüm bu gelişmeler, bu yıl hac ibadetinin malesef yapılamayacağına dair işaret olarak değerlendiriliyor.

Eğer aksi bir durum olmazsa; Hac için kutsal topraklara gidişler 22 Haziran 2020’de başlayacak, 25 Temmuz 2020’de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 06 Ağustos 2020’de başlayıp 02 Eylül 2020 tarihinde sona erecek.

Suudi Arabistan Coronavirüs Grafiği

Suudi Arabistan 22 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile, Kovid-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. 

Yine 22 Haziran 2020 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılacağını, yurt dışından hacı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri yakından takip etmektedir. 2020 yılında kur’a sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kur’a hakları korunacaktır.” dedi.

2020 yılı Haccı Erteleme/Vazgeçme para iade işlemleri 13.07.2020 Pazartesi günü başladı. 

Erteleme/Vazgeçme “HAC ÜCRET İADE BELGESİ” işlemleri için tıklayınız….
YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün Günlerden Kabine Toplantısı Günü! – KPSS Haberleri

Bugün gerçekleşecek olan Kabine toplantısında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un okulların açılması durumunda nasıl tedbirler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir