2020 KPSS önlisans tedbirleri neler olacak? KPSS önlisans sınav sırasında maske zorunlu mu? - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

2020 KPSS önlisans tedbirleri neler olacak? KPSS önlisans sınav sırasında maske zorunlu mu?


Kamu Personeli Seçme Sınavı için sınav giriş belgelerinin de yayınlanması ile birlikte kritik dönemece girildi. 25 Ekim 2020 Pazar günü Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak sınav uygulanacak. Sınava 2 yıllık üniversite mezunu olan adaylar katılacak. Adaylar ÖSYM tarafından belirlenmiş sınav merkezlerinde saat 10.00’dan önce sınav salonunda hazır bulunmak zorunda olacak. Sınavda elbette ki dünyayı kasıp kavuran Covid pandemisi nedeniyle Corona tedbirleri uygulanacak. Peki 2020 KPSS ön lisans corona tedbirleri neler olacak? KPSS önlisans sınavı esnasında maske takmak zorunlu mu olacak?

TEDBİRLER ALINDI

ÖSYM tarafından Corona’nın bulaş riskinin önüne geçmek amacıyla gereken tedbirler alındı. İlk olarak başvuru esnasında adaylardan HES kodu istendi. HES kodu 25 Ekim’e kadar geçerli olacak. Adaylardan sınav öncesi bu konuda ek bir bildirim istenmeyecek.

Sınav salonları ve sıraları sınavdan önce yoğun biçimde dezenfekte edilecek.

Adaylara sınav esnasında maske ve dezenfektan dağıtımı yapılacak. Ayrıca adaylar kendi dezenfektanlarını da yanlarında getirebilecek.

Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Covid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar. Bu durumda olup sınav yeri değiştirilen adaylar başkanlık tarafından sms ile bilgilendirilecek.

Sınav gözetmenleri eldiven, maske ve siperlik kullanacak. Ayrıca adaylara verilecek soru kitapçığı steril ortamda tutulup, adayın eline gelene kadar temassız biçimde korunacak.

Sınav görevlilerinin Covid-19 durumları HES kodları aracılığıyla takip edilecek.Covid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacak.

Sınava girecek adaylar ve sınav görevlileri hariç kimse sınavın yapıldığı okul bahçesine alınmayacak.

Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek.

KPSS ÖNLİSANS SINAVINDA MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

2020 KPSS Önlisans sınavına girmeden önce, yani sınava giderken, okul bahçesinde, sınav başlayana kadar içeride maske zorunlu. Fakat sınav başladıktan sonra nefes almakta güçlük çekenler, sınav konsantrasyonunu yitirdiğini beyan edenler maskelerini çıkarmak için sınav görevlisinden izin isteyebilir. Adaylar arasında sosyal mesafe kuralına göre yerleşim yapılacağı daha önce ÖSYM tarafından beyan edildi.

KPSS SÜRECİ-SINAV BİLGİLERİ VE SONRASINDA ATAMALAR BU SAYFADA—TIKLA-TAKİP ET

 

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Prof. Dr. Necati Demir kimdir? Pelin Çift ile Gündem Ötesi

TRT1’in cuma gecelerinde vazgeçilmez programı Pelin Çift ile Gündem Ötesi yeni bölümü ile 24 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir