10 Temmuz 2020 Cuma

2020 Haziran Ayı Kira Artışı Zam Oranı Ne Kadar? 2020 Haziran Ayı Kira Zammı (Artışı) Hesaplama!


Aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kira artış oranları da belli oluyor. TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına bakılarak ortaya çıkan rakam azami kira zam oranı olarak belirleniyor. Kira sözleşmelerinde en yüksek zam oranı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasını geçemiyor. Haziran 2020 kira zam oranı da TÜİK’in açıkladığı rakamlarla belirlenmiş oldu.

2020 kira artış oranı ne kadar oldu diye merak edenler için TÜİK enflasyon verilerine bakmak gerekiyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs’da aylık %1,36, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %1,54 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %11,39, yurt içi üretici fiyatlarında ise %5,53 oldu. TÜİK verilerine göre 12 aylık ortalamalara göre, tüketici fiyatları % 12,1, yurt içi üretici fiyatları ise % 9,14 oldu.

Kira artış hesaplamaları 12 aylık TÜFE ortalamalarına göre belirleniyor. Güncel 2020 kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranının üzerinde olamayacak. Yani kiralara en fazla yüzde 12,1 zam yapılabilecek.

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin sona erdiği tarihi takip eden ay için açıklanan TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanıyor. Ev sahipleri bu oranın üzerinde kira artış oranı belirleyemiyor.

TÜİK rakamlar için tıklayınız

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurban Bayramı Öncesi Nakit Para İhtiyacı Olanlar Müjde! – Yaşam

Kurban Bayramı öncesi vatandaşların mağdur olmaması için Bankalar bayram kredisi verme kararı aldı. 3 ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir