2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı MEB Takvimi! Yeni Eğitim Yılında Hangi Sınıflar Okula Nasıl Gidecek? Devlet Okulları Ne Zaman Açılacak? - Vatan Kocaeli Gazetesi
28 Ekim 2020 Çarşamba

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı MEB Takvimi! Yeni Eğitim Yılında Hangi Sınıflar Okula Nasıl Gidecek? Devlet Okulları Ne Zaman Açılacak?


Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun ortak istişaresi sonucunda okullarla ilgili kararlar veriliyor. 21 Eylül 2020’de yüz yüze eğitimin belirli sınıflar için ve sınırlı sayıda öğrenciyle, uzaktan eğitim desteğiyle beraber açılması kararlaştırılmıştı. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı ile ilgili gelişmeler oldukça haberimizde bulabilirsiniz.

Kovid-19 salgınında normalleşme süresine girilmesinin ardından vakaların düşmemesi aksine günden güne artış göstermesi üzerine okulların açıklanan açılış tarihine çok yaklaştığımız şu günlerde yeni kararlar alındı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulunun katılacağı toplantı sonrasında MEB tarafından nihai karar açıklandı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının başlamasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Selçuk, 31 Ağustos 2021 tarihinde okulları uzaktan eğitim ile açıyoruz. 21 Eylül’de aşamalı ve seyreltilmiş bir şekilde yüz yüze eğitime de karar vermiş bulunuyoruz dedi. Yüz yüze eğitim 21 Eylül’de belirli sınıflar için geçildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan son yapılan kabine toplantısı sonrasında “Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim beraber olacak. Bu uygulama salgının seyrine göre şehirlerimizde farklılık gösterecektir. Çocuklarımızın eğitim hayatının aksamadan devam etmesi tek gayemizdir.” şeklinde konuştu.

21 Eylül’den sonra ilk hafta 1 gün ikinci hafta 2 gün okula gidilecek. Sınıfların sayısına göre gruplara bölünecek ve ayrı günlerde okullara gidilecek. Günlük 30 dakikdan oluşan 5 ders olacak ve tenefüsler 10 dakika olarak belirlendi.

Sonrası tarihler için salgının gidişatına göre kararlar alındı. İlkokul 2, 3 ve 4. sınıflar ile ortaokulda 8. sınıflar ve lisede son sınıflar için okullar yine seyreltilmiş olarak açılıyor.

MEB 2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM TAKVİMİ

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım’da yapılacak. Birinci dönem 22 Ocak Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak Cuma günü başlayacak 5 Şubat Cuma sona erecek.

İkinci dönem, 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. İkinci dönem ara tatili ise 12-16 Nisan’da olacak. Eğitim öğretim yılı ise 18 Haziran Cuma günü sona erecek. Hazırlanan takvime, öğrencilerin önceki dönemden kalma eksik konuları da dahil edildi. EBA, EBA TV ve canlı sınıf uygulamalarıyla öğrencilerin kayıp yaşamaması hedeflendi.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MEB Açıkladı; Bu Derslerden Sınav Yapılmayacak!

İlgili yazıya göre bazı derslerden sınav yapılmayacak. İşte MEBin açıkladığı o dersler: *Görsel Sanatlar *Müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir