20 Yaş Altı Dışarı Çıkma Yasağı Hangi Saatlerde Uygulanıyor? - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

20 Yaş Altı Dışarı Çıkma Yasağı Hangi Saatlerde Uygulanıyor?Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlardan biri de 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı kararı. İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen genelge ile yasağın kapsamı ve saatleri ortaya çıkmış oldu. İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeye göre, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00’den itibaren hayata geçirilecek.

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri İçişleri Bakanlığının yayınladığı “Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler” adlı duyuru ile belli oldu.

Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları saat 10.00- 20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Başladı Mı? 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Hangi Saatlerde Uygulanıyor?

İçişleri Bakanlığı Genelgesine göre Uygulanacak Diğer Kısıtlamalar

Genelgeye göre; Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00 – 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak. Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HÜRRİYET, KAPANÖNÜ VE AYAKKABICILAR ÇARŞISI’NDA

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, hem tadilat ve yenileme çalışmalarını incelemek hem de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.