14-15 Kasım hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili son gelişmeler - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Kasım 2020 Çarşamba

14-15 Kasım hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili son gelişmelerSokağa çıkma yasağı son dakika gelişmeler ile takip ediliyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında bir süre uygulanan kısıtlamalar normalleşme sürecinde uygulamadan kaldırıldı. Yeni tedbirler gündeme gelirken, gözler sokağa çıkma kısıtlamasında son duruma çevrildi. Sokağa çıkma kısıtlaması iddialarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada, ‘Türkiye için herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz. Bu artışın olmaması için vatandaşların özellikle maske noktasında hassasiyet göstermesi lazım.’ demişti. İşte detaylar…

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI? 

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacağı ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Sağlık Bakanı Koca daha önce Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Koronavirüs Bilim Kurulunun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay değildir.” dedi. Koca “Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. (Kovid-19 vakaları) Artış, İstanbula günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksektir. İstanbulda durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.” ifadelerini kullandı. Genel bir yasak ile ilgili açıklama yapmadı.

DAHA ÖNCE YAPILAN AÇIKLAMALAR 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CNN TÜRKte 5N1Kda Cüneyt Özdemirin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, ‘Türkiye için herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz. Bu artışın olmaması için vatandaşların özellikle maske noktasında hassasiyet göstermesi lazım. Maskenin bütün üst solunum yolu viral enfeksiyonu önleyen özellikleri var. Ne kadar hassasiyet gösterirsek o kadar başarılı olacağımızı düşünüyoruz.’ demişti.

81 İLDE 65 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle tüm illerde valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Daha önce illere gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre il hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi gerektiği kaydedilen genelgede, bu konuda alınacak yeni tedbirlere yer verildi.

Bu doğrultuda valilerce, Kovid-19 salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bankadan müşterilerine yazılı uyarı! 24 Aralık’tan itibaren değiştirilecek!

QNB Finansbank müşterilerini yazılı olarak bilgilendirme mesajı ile uyardı. Yaptığı açıklamasında 24 Aralık tarihinden itibaren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.